Zhdanova (zidentyfikowana na twitterze Femenu) została aresztowana przez watykańską policję. Tradycyjnie aktywistka wystąpiła topless, a na nagiej piersi napisała "Bóg jest Kobietą".

Iana Zhdanova spent the whole night in the jail of Vatican! Freedom to the prisoner of Vatican! #FEMEN pic.twitter.com/FNIMSNGb6b

Aktywistka prześlizgnęła się pod ogrodzeniem okalającym szopkę na pl. Świętego Piotra i podbiegła do żłóbka, w którym spoczywała figurka Dzieciątka Jezus. Chwyciła rzeźbę i wykrzykując hasło "pro-choice", próbowała uciec. Udaremnił jej to watykański policjant, chwytając ją i osłaniając nagość peleryną.

Na swojej stronie internetowej Femen zapowiada, że incydent był początkiem kampanii "Masakra Niewiniątek" wymierzonej przeciwko politycznej sile kleru oraz miał na celu zwrócenie uwagi na konieczność zwiększenia praw kobiet w kościele, a także zostawienia decyzji dotyczących własnej płodności kobiecie.

"Maniakalna chęć kontrolowania kobiecej płodności jest wspólną cechą wielu religii, socjalizmu narodowego, nacjonalizmy i innych przedpotowych i antyhumanistycznych ideologii" można przeczytać w oświadczeniu Femenu.