Polscy turyści w Tunezji

Około południa dwóch uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do Muzeum Bardo w Tunisie. Zamachowcy strzelali z karabinów kałasznikow do zgromadzonych w budynku turystów. Prawdopodobnie celem był znajdujący się w tym samym budynku tunezyjski parlament, w którym odbywały się obrady. W wyniku ostrzału zmarło 17 turystów z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Tunezji. 11 polskich turystów zostało rannych.

Oddziały antyterrorystyczne zastrzeliły dwóch zamachowców, jednak prawdopodobnie w ataku uczestniczyło jeszcze dwóch lub trzech mężczyzn, którzy wciąż przebywają na wolności. 

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że do Tunezji polecą polscy lekarze i psychologowie. Zamach potępili m.in. prezydenci Polski, Francji, Egiptu, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wieczorem z Tunezji dotarły informacje o dokładnej liczbie ofiar. Władze poinformowały, że w zamachu zginęło 17 osób. Wcześniej mówiono o 20 zabitych obcokrajowcach.

23:31

Dziękujemy za udział w relacji. Podsumowanie dzisiejszych wydarzeń w najnowszym wydaniu "Rzeczpospolitej" - czytaj więcej

23:02

Pianista, który uratował się z katastrofy statku Costa Concordia w 2012 roku, jest na pokładzie włoskiego wycieczkowca tego samego armatora, Costa Fascinosa, stojącego w porcie w Tunisie. Grupa uczestników tego rejsu zwiedzała muzeum Bardo w chwili ataku terrorystów.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

"Moje przeznaczenie jest tragiczne; dzwonią do mnie dziennikarze z powodu dramatów, których jestem świadkiem"- powiedział agencji Ansa Antonello Tonna, pracujący na pokładzie wielkiego wycieczkowca Costa Fascinosa, który odbywał rejs po Morzu Środziemnym.

Pianista nie poszedł z turystami do muzeum Bardo, był wtedy pod Tunisem.

22:03

Zweryfikowano liczbę ofiar dzisiejszego ataku. Tunezja informuje, że w zamachu zginęło 17 osób. Wcześniej mówiono o 20 zabitych obcokrajowcach.

Premier Tunezji powiedział, że do tej pory zidentyfikowano jedną osobę z Polski, pięciu Japończyków, 4 Włochów, 2 Kolumbijczyków, i po jednej osobie z Australii, Hiszpanii oraz Francji. Nie podano tożsamości jednej z ofiar, a jedna osoba nie została zidentyfikowana.

Informacje napływające z Tunezji są sprzeczne z doniesieniami hiszpańskiego i włoskiego MSZ. We Włoszech ogłoszono śmierć dwóch turystów, w Hiszpanii trzech. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie poinformowało, ilu Polaków zginęło w zamachu.

21:36

Od Tunezji rozpoczęła się rewolucja arabskiej wiosny, która przetoczyła się w 2011 roku przez kraje regionu. W przeciwieństwie do sąsiedniej Libii, a także Egiptu, Syrii i Jemenu sytuację w kraju oceniano jako stabilną. W siłę urośli tam jednak dżihadyści. Czytaj więcej

21:33

21:04

Premier Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z premierem Tunezji Habibem Essidem. "Premier Ewa Kopacz wyraziła ubolewanie z powodu aktu terrorystycznego, jaki miał dziś miejsce w stolicy Tunezji. Potępiła ten bestialski akt i wyraziła nadzieję, że inspiratorzy tego zamachu zostaną zdemaskowani i poniosą odpowiedzialność. Podkreśliła, że Polska będzie nadal zdecydowanie wspierać wysiłki społeczności międzynarodowej w walce z ekstremizmem i zagrożeniem terrorystycznym" - podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu

20:56

W Tunezji zginęło 3 Włochów, a 6 zostało rannych - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Rzymie

20:30

20:15

Dzisiejszy atak w Tunezji to przypomnienie, że zagrożenie terrorystyczne dotyczy także Polski. To skutek bycia częścią zachodniego świata - pisze w komentarzu Bartosz Węglarczyk

19:56

19:50

Mała Tunezja wydawała się turystycznym rajem w ponurej okolicy kontrolowanej w coraz większym stopniu przez bandytów z organizacji islamistycznych - pisze Jerzy Haszczyński. Czytaj więcej

19:39

W Tunisie trwa wielka demonstracja przeciwko terroryzmowi

19:33

Mam bardzo złą wiadomość, jeszcze nie potwierdzoną - mamy 7 polskich ofiar zamachu w Tunezji, co by oznaczało, że to największy atak na Polaków od zamachu na WTC - powiedział Radosław Sikorski. Marszałek Sejmu zapowiedział żałobę narodową

19:24

Po operacji członkowie oddziału antyterrorystycznego zostali powitani brawami przez tłum mieszkańców Tunisu.

19:21

W czasie ataku, zgromadzeni w budynku parlamentu politycy odśpiewali tunezyjski hymn.

19:15

Potępiamy atak w Tunisie. Amerykanie wspierają Tunezyjczyków, ofiary i ich rodziny - napisał na Twitterze sekretarz stanu USA John Kerry

19:13

Watykan potępił zamach terrorystyczny w Tunezji. Sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin nazwał atak "nieludzkim" czynem.

- To akt skrajnie okrutny, nieludzki, niepojęty, który trzeba potępić w najbardziej kategoryczny sposób - oświadczył watykański sekretarz stanu podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie.

- Trzeba mieć nadzieję, że w imię Boga nie będzie się już więcej dokonywać przemocy - dodał kard. Pietro Parolin.

19:06

- Władze podjęły wszelkie kroki, by takie ataki już nigdy więcej się nie powtórzyły - powiedział agencji AFP prezydent, który odwiedził rannych w jednym ze szpitali w stolicy Tunezji.

 - Mam nadzieję, że dzięki środkom, którymi dysponujemy, będziemy bardziej sprawni (...) Wszystkie władze zostały powiadomione i mam nadzieję, że podobna tragedia więcej się nie wydarzy - dodał, nazywając atak "straszną zbrodnią".

18:55

11 Polaków zostało rannych, troje z nich przeszło operację - powiedział rzecznik MSZ. Marcin Wojciechowski potwierdził, że wśród ofiar śmiertelnych są polscy obywatele.

18:52

- Nasi rodacy stali się obiektem brutalnego i niesłychanie tchórzliwego ataku terrorystycznego. Jeśli chodzi o skalę ataku, (jest to) takie zdarzenie chyba pierwsze, które nas dotknęło w sposób bezpośredni. Dotknęło nas zjawisko, które jest niestety typowe w wielu krajach i jest zjawiskiem częstym - powiedział prezydent w środę na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Ewą Kopacz.

Jak dodał, dociera do nas wszystkich, że "żyjemy w niebezpiecznym świecie, gdzie sprawą zasadniczą jest okazywanie sobie nawzajem solidarności i wsparcia oraz zachowanie jedności świata zachodniego".

- Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich, jeśli powiem, że w stopniu takim niesłychanie zaangażowanym wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie - podkreślił Komorowski.

18:44

Wieczorem odbędzie się nadzwyczajne zebranie tunezyjskiego parlamentu. Politycy zbiorą się w Muzeum Bardo

18:23

UE zmobilizuje wszystkie instrumenty, aby w pełni wspierać Tunezję w walce z terroryzmem, i jest zdeterminowana do zacieśnienia na tym polu współpracy z partnerami z regionu Morza Śródziemnego - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

"Unia Europejska zobowiązała się zmobilizować wszystkie swoje instrumenty, aby w pełni wspierać Tunezję w walce terroryzmem i reformie sektora bezpieczeństwa oraz aby zapewnić, że transformacja do demokracji oraz reformy gospodarcze przyniosą korzyści Tunezyjczykom, począwszy od młodych ludzi" – napisała Mogherini w oświadczeniu opublikowanym po południu po zamachu w Tunisie.

18:05

17:55

Facebook

Facebook

17:49

Naoczny świadek ataku powiedział w rozmowie z TVN24, że autorami zamachu było dwóch młodych mężczyzn w wieku około 19-20 lat. Wtargnęli do muzeum i zaczęli strzelać do turystów z karabinów. - To była przemyślana akcja, celem byli turyści - powiedział tłumacz i przewodnik. 

Mężczyzna nie potwierdzil wcześniejszych informacji o wojskowych strojach terrorystów. Przed rozpoczęciem ataku czekali na przystanku autobusowym. Po wyjęciu broni, wbiegli do muzeum i zaczęli na oślep strzelać do zgromadzonych w budynku osób. Po 20 minutach pod budynkiem pojawiły się jednostki antyterrorystyczne.

- W pierwszej kolejności zginęło 8 osób, potem zaczęła się strzelanina. Muzeum jest duże, więc nie mogli we dwóch opanować całego budynku. Nie ucierpiał ani parlament, ani parlamentarzyści. W czasie ataku stałem naprzeciwko muzeum, pierwsze strzały padły w środku - relacjonował świadek.

Budynek został otoczony i to trwało od 40 minut do godziny – prawdopodobnie zaczęto negocjować
z terrorystami. W tym czasie dochodziło do wymiany ognia. Do tej pory na miejscu są oddziały antyterrorystyczne, bo było podejrzenie, że napastnicy mogli podłożyć na miejscu ładunki wybuchowe – dodał

17:38

Zamach w Tunezji potępił prezydent Francji. Francois Hollande zapowiedział solidarność z Tunezyjczykami podczas telefonicznej rozmowy z prezydentem Tunezji. Francuski przywódca w wystąpieniu w Pałacu Elizejskim podkreślił, że dzisiejszy zamach to atak na wszystkich, na wartości zachodniego świata.

17:36

Wśród zabitych turystów są Polacy, Niemcy, Włosi i Hiszpanie - informuje agencja Reutera.

17:34

17:25

O godz. 18.30 w Belwederze odbędzie się konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. ataku terrorystycznego w Tunezji - poinformowała Kancelaria Prezydenta

17:20

- Jedyną precyzyjną informacją, którą dysponujemy jest to, że z 20 polskich obywateli, którzy w czasie ostrzału znajdowali się w autokarze, wszyscy są bezpiecznie. Turyści przebywają obecnie pod opieką polskiej placówki dyplomatycznej. Wiemy także prawie na pewno o Polakach wśród ofiar śmiertelnych. Część z polskich turystów wymaga zabiegów operacyjnych. Każdy z przebywający w Tunezji Polaków ma zagwarantowany wcześniejszy powrót do kraju. Zobowiązałam ministra spraw zagranicznych do powtórzenia negatywnych rekomendacji w sprawie podróży do Egiptu i Tunezji. W ciągu godziny będę rozmawiać  z premierem Tunezji - powiedziała Ewa Kopacz po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

17:12

Bardziej, niż kiedykolwiek Francja i jej sojusznicy muszą bez ustanku zwalczać terrorystyczne barbarzaństwo, gdziekolwiek się ono znajduje. Jest to zagrożenie dla naszych krajów i jest to przeciwnik naszej cywilizacji - napisał na Twitterze były prezydent Francji Nicolas Sarkozy

17:09

 

Adrzej Duda postanowił zawiesić wszystkie zaplanowane na jutro wydarzenia kampanijne. - Mam dziś jeszcze tylko jedno spotkanie, zaczniemy je od minuty ciszy ku czci ofiar zamachu w Tunezji - powiedział Duda portalowi 300polityka.pl. Wcześniej podobną decyzję ogłosił sztab Bronisława Komorowskiego.

17:04

17:02 

Tożsamość zamachowców nie jest jeszcze znana, jednak byli to prawdopodobnie członkowie Państwa Islamskiego. Celem ataku było powstrzymanie demokratycznych przemian w Tunezji - informuje BBC

17:00

Tunezyjski prezydent ogłosił na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Egiptu. Abd al-Fattah as-Sisi przekazał wsparcie mieszkańcom Tunezji.

16:53

Biuro podróży Itaka zawiesiło swoje loty do Tunezji

16:51

Minister spraw zagranicznych Włoch poinformował, że dwóch obywateli jego kraju trafiło do szpitala. Około stu włoskich turystów zostało przeniesionych do strefy bezpieczeństwa

16:49

Kondolencje rodzinom ofiar złożył przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Terroryzm nie może nas pokonać - napisał Martin Schulz

16:46

Do Państwa Islamskiego dołączyło około trzech tysięcy Tunezyjczyków - informuje agencja AP

16:45

16:43

Prezydent Bronisław Komorowski jest na bieżąco informowany przez MSZ ws. ataku terrorystycznego w Tunezji - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Kancelaria Prezydenta pozostaje w kontakcie z placówką dyplomatyczną w Tunezji - dodała.

16:40

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini za atak obwinia członków Państwa Islamskiego. "Atak w Tunisie jest kolejnym zamachem Państwa Islamskiego skierowanym w państwa i narody Morza Śródziemnego" - napisała Mogherini

16:39

Celem zamachowców w Tunisie była destabilizacja kraju, który najlepiej w regionie opierał się terroryzmowi; dziś nie można już powiedzieć, że Tunezja jest wolna od zamachów - powiedział Grzegorz Cieślak, ekspert z Collegium Civitas.

Jak podkreślił, nie wiadomo jeszcze, kto stoi za zamachem. "Może to być Al Kaida Maghrebu, może to też być coś, co nazywamy franszyzą Państwa Islamskiego - bo jest tam mnóstwo małych frakcji związanych z tym ruchem, którego wizerunkiem jest właśnie Kalifat Państwa Islamskiego. Celem zamachowców niewątpliwie była destabilizacja sytuacji w Tunezji, o której można powiedzieć, że najlepiej przeszła przez okres tzw. arabskiej wiosny i w największym stopniu uchroniła się przed terroryzmem. Dziś możemy powiedzieć, że Tunezja nie jest wolna od ataków" - podkreślił.

16:38 

Minister zdrowia Tunezji poinformował, że ranni przebywający w szpitalach pochodzą z Francji, RPA, Polski, Włoch i Japonii.

16:36

16:34

- Unia Europejska i Tunezja nie dadzą się zastraszyć terrorystom ani w Europie, ani za granicą - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk

Były premier polskiego rządu napisał, że jest wstrząśnięty wydarzeniami z Tunisu. Zapowiedział, że Europa jest gotowa wspierać rząd Tunezji w walce z ekstremistami. 

- Unia Europejska stoi po stronie Tunezji w swoim zobowiązaniu na rzecz pokoju i demokracji. Nie damy się zastraszyć przez takie brutalne działania - napisał Tusk.

16:32

16:26

16:20

Premier Tunezji poinformował, że dwóch lub trzech terrorystów wciąż może przebywać na wolności

16:14

16:12

23 turystów trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Wśród rannych jest trzech Polaków. Pozostali to Francuzi, Włosi, Brytyjczycy i Hiszpanie.

16:05

Premier Tunezji poinformował na konferencji prasowej, że w zamachu zginęło 17 turystów, a 23 zostało rannych. Wśród ofiar były osoby z Polski Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Tunezji. Zamachowcy w czasie ataku nosili wojskowe stroje.

16:00

Zamach nie był raczej wymierzony w turystów zwiedzających muzeum, lecz w sąsiadujący z gmachem parlament - ocenił dr Adam Krawczyk, ekspert ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Moim zdaniem to nie był zamach na turystów. Gdyby tak miało być, zakładam, że terroryści za swój modus operandi przyjęliby zamach samobójczy. Tu natomiast był atak i pojmanie zakładników. Tak się robi, gdy chce się osiągać cele polityczne - na przykład związane z tym, nad czym debatuje właśnie parlament - powiedział dr Krawczyk.

15:57

Zamach skomentował w TVP Info były antyterrorysta policyjny Jerzy Dziewulski – Trzeba dostosować się do warunków. Nie starać się nawiązywać kontaktu z napastnikami. Nie próbować kombinować. Nie próbować być bohaterskim, bo to na nic się nie zda - powiedział Dziewulski.

15:57

Informację o uwolnieniu turystów z muzeum Bardo podała rzecznika tunezyjskiego parlamentu. Sami Fathalli poinformowała, że dwóch zamachowców zostało zabitych, a dwóch innych trafiło w ręce policji. Rzeczniczka potwierdziła, że wszyscy zakładnicy "są cali i zdrowi". Wciąż nie wiadomo, ile osóbuwolniono oraz jakiej są narodowości. 

15:50

Strzelaninę w Tunisie potępił premier Francji Manuel Valls. O zamachu rozmawiał podczas spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jean Claude Junckerem. Premier powiedział, że dzisiejszy atak pokazuje w brutalny sposób zagrożenie, przed którym stanęła Europa, basen Morza Śródziemnego oraz cały świat. 

-Chciałbym podkreślić, że Francja i Tunezja - przy wsparciu Unii Europejskiej - działają razem, by walczyć z terroryzmem. Stoimy po stronie rządu tunezyjskiego i uważnie śledzimy rozwój sytuacji - powiedział Valls.

15:46

15:45

Jutro rano samolot czarterowany przez pośrednika, Globe Travel Services, dla polskich biur podróży, przywiezie polskich turystów wypoczywających w Tunezji. Maszyna powinna planowo wystartować z Enfidhy o godzinie 8. W lot powrotny, z Warszawy do Tunezji, według wystartuje o 11.55. - Na razie nie mamy sygnałów, żeby klienci biur podróży rezygnowali w wyjazdu. Zakładamy więc, że samolot poleci - mówi "Rzeczpospolitej" Katarzyna Kłaptocz z Globe Travel Services.

15:43

Premier Ewa Kopacz w środę o godz. 16. weźmie udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zostało zwołane w związku z wydarzeniami w Tunezji - poinformowało Centrum Informacyjnego Rządu.

15:38

Zdjęcie z wnętrza muzeum Bardo 

 

15:32

Wśród rannych turystów w Tunezji jest dwoje Włochów - podał w środę MSZ w Rzymie. W muzeum w Tunisie w chwili ataku terrorystycznego było około 100 uczestników rejsu włoskiego statku wycieczkowego Costa Fascinosa.

Nie wiadomo, ilu Włochów było w grupie zakładników, wziętych w muzeum. Kapitan włoskiego statku wezwał wszystkich pasażerów, by wrócili na pokład. Wtedy dopiero będzie znany dokładny bilans pokrzywdzonych obywateli włoskich w zamachu

15:29

Tunezyjskie siły bezpieczeństwa uwolniły wszystkich zakładników przetrzymywanych przez terrorystów w muzeum w Tunisie - poinformował w środę rzecznik tunezyjskiego MSW. Dodał, że zakończyła się operacja ratownicza po ataku terrorystycznym na placówkę.

Tunezyjska telewizja podała też, że w czasie wymiany ognia zginęło dwóch uzbrojonych napastników odpowiedzialnych za atak, a także policjant.

15:26

Minister spraw wewnętrznych Tunezji potwierdził informację o zabiciu dwóch terrorystów - podaje Al Jazerra. W operację zginął jeden z policjantów.

15:24

15:22

Polscy turyści, którzy w czasie ataku znajdowali się w muzeum, wyjechali z biura podróży Itaka. Touroperator próbuje skontaktować się z wycieczką 

15:19

BBC poinformowało, powołując się na lokalne media, że dwaj terroryści zostali zastrzeleni. Tunezyjskie oddziały antyterrorystyczne zakończyły swoja operację

15:17

Prezydent Tunezji zapowiedział orędzie telewizyjne do narodu

15:14

Rosyjski serwis "Sputnik" informuje, że odpowiedzielne za zamach w Tunisie jest Państwo Islamskie

15:09

O godz. 16.15 Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomi specjalną infolinię dla rodzin osób, które mogły być w muzeum w Tunisie, gdy doszło do ataku terrorystycznego - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Numer infolinii zostanie podany tuż przed jej uruchomieniem. 

 "To jest zdarzenie, które już dotknęło polskich obywateli, a może dotknąć ich w jeszcze większym stopniu" - powiedział Wojciechowski.

15:06

- Nie komentujemy sytuacji. Za mało na razie wiadomo, co się wydarzyło - mówi "Rzeczpospolitej" Paweł Kulesza z Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie.

14:45

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że podczas ataku w budynku muzeum znajdowała się grupa 36 Polaków. Według nieoficjalnych, niepotwierdzonych osób wśród ofiar śmiertelnych może być czworo Polaków.

Rzecznik przekazał, że troje rannych Polaków przebywa w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nieznany jest los kilkunastu osób.

14:40

Przedstawiciel rządu tunezyjskiego poinformował , że napastnicy otoczeni zostali przez oddział specjalny policji.

 

Według dziennikarzy, którzy przyglądali się dziś obradom parlamentu, do budynku wtargnęły trzy osoby. Powołując się na lokalne radio, Reuters podał, że do budynku parlamentu napastnicy mogli wejść z zakładnikami z muzeum, które sąsiaduje z budynkiem. BBC poinformowało z kolei, że napastnicy w pierwszej kolejności zaatakowali parlament, a potem mogli przenieść się do muzeum Bardo.

Muzeum w dzielnicy Bardo, ok. 4 km od centrum Tunisu, zaatakowało co najmniej dwóch mężczyzn uzbrojonych w kałasznikowy.