Środki te zostaną przeznaczone na pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych dla państw członkowskich UE najbardziej dotkniętych kryzysem, zatrudnienie dodatkowego personelu w odpowiedzialnych unijnych agencjach oraz wsparcie i pomoc humanitarną w państwach trzecich. Szefowie rządów państw Unii zgodzili się wpłacić pieniądze do wspólnego budżetu. Parlament i Rada zadeklarowały, że zatwierdzą ten wydatek, a to one mają władzę budżetową. W roku 2015 państwa członkowskie wpłacą dodatkowo 330,7 mln euro, pozostałe 470 mln euro zostanie przesunięte z innych źródeł, w tym z pieniędzy przeznaczonych na pomoc humanitarną (400 mln euro). W roku 2016 natomiast dodatkowe 900 mln euro zostanie wpisane do budżetu Unii.

- Komisja Europejska konsekwentnie i bez przerwy pracuje na rzecz skoordynowanych działań Europy w odpowiedzi na problem uchodźców i migracji. Wiele osiągnęliśmy w krótkim czasie i w dalszym ciągu będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby znajdować wspólne europejskie rozwiązania  – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

W roku 2016 planowane jest przeznaczenie kwoty 600 mln euro na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji oraz Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także na zwiększenie zatrudnienia w agencjach Frontex, EASO i Europol. Oprócz tych środków kwotę 780 mln euro już zaplanowano na program relokacji w sytuacjach nadzwyczajnych. Pozostałe 300 mln euro zostanie przeznaczone na udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w krajach sąsiadujących z Syrią i innych państwach trzecich. Wkłady państw członkowskich powinny odpowiadać  finansowaniu UE.