Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 06.11.2015 14:51 Publikacja: 06.11.2015 14:37
Foto: 123RF/ Ekaterina Pokrovsky
Wygląda na to, że w tym roku na świat przyjdzie zdecydowanie mniej Francuzów niż dotychczas. Ocenia się, że spadek ten wynosi obecnie 2,75 proc. Wiadomość ta wywołała ożywioną debatę i poszukiwanie winnych. Opozycja nie ma wątpliwości, że winien jest kierowany przez socjalistów rząd. Przy tym nie jest jeszcze wcale pewne czy spadek urodzin jest początkiem trwałego trendu.
Wiadomo jedynie, że w okresie styczeń - wrzesień urodziło się 569 tys. dzieci. W tym samym czasie roku ubiegłego urodzin było niemal 15 tys. więcej , a w 2012 roku nawet o 20 tys. Mimo takiego spadku stopa urodzeń pozostaje na niezmienionym poziomie co oznacza, że na jedną kobietę przypada 1,99 dziecka. Francja jest jedynym krajem UE w którym współczynnik ten jest nie tylko wyjątkowo wysoki ale pozostaje na takim poziomie od prawie dziesięciu lat.
Dlatego wszelkie wahania statystyk demograficznych wywołują wielkie emocje. Zdaniem krytyków obecny spadek urodzin jest bezpośrednią konsekwencją zmniejszeniem dopłat do dzieci. Od połowy roku rodziny z dochodem miesięcznym wyższym od 6 tys. euro otrzymują jedynie połowę sumy dopłat dla dzieci. Dochód wyższy niż 8 tys. euro sprawie, że dopłaty kurczą się do jednej czwartej. Dopłata na drugie dziecko wynosi 129 euro miesięcznie. Posiadanie trójki dzieci wzbogaca rodzinny budżet o 295 euro. Równocześnie zmniejszony został z 36 miesięcy do 18 okres urlopu macierzyńskiego. Niekorzystny wpływ na budżet rodzin o średnim poziomie zamożności mają zmiany podatkowe.
Rząd szuka oszczędności gdzie tylko się da licząc przy tym na to, że widoczne będą wkrótce efekty reformy gospodarczej. Jak na razie są znikome. Tymczasem w 2017 roku odbędą się we Francji wybory prezydenckie. Obecny prezydent Francois Hollande ma małe szanse na reelekcję. Cieszy się poparciem zaledwie 19 proc. obywateli. Dla porównania przywódczyni prawicowego Frontu Narodowego, Marine Le Pen ma wśród obywateli 27 proc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Centrysta Francois Bayrou został wskazany przez Emmanuela Macrona jako nowy premier Francji, po rezygnacji Michela Barniera.
Po pięciu latach od pożaru, który zniszczył dach i część wnętrza katedry Notre-Dame w Paryżu, obiekt jest znów otwarty dla wiernych i turystów. Obiekt można zwiedzać za darmo, ale żeby się do niego dostać, lepiej zarezerwować sobie termin.
Na pięć tygodni przed przejęciem władzy przez Donalda Trumpa przywódcy Polski i Francji uzgodnili wspólne warunki zakończenia wojny w Ukrainie.
Dwa samoloty bojowe Mirage wystartowały we wtorek z Ndżameny do swojej bazy we wschodniej Francji, rozpoczynając wycofywanie francuskich żołnierzy i sprzętu z Czadu.
Prezydent Francji przylatuje w czwartek do Warszawy, by omówić plan europejskiej misji rozjemczej, która pozwoliłaby zachować ukraińską suwerenność w ramach ewentualnego porozumienia Trump-Putin.
Obrazy wyremontowanej katedry Notre-Dame to prztyczek w nos Putina, kpiącego ze słabości Europy.
Pięć lat po wybuchu epidemii Chiny wciąż nie stosują żadnych zabezpieczeń na wypadek przerzutu wirusów ze zwierząt na ludzi – ostrzega paryski Instytut Pasteura.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas