00:00
30.06.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:38
29.06.2024

W pierwszym półroczu Ukraińcy zniszczyli ponad 30 rosyjskich samolotów

Z raportu ukraińskiego wojskowego centrum komunikacji strategicznej wynika, że ​​w pierwszym półroczu 2024 roku siły zbrojne uszkodziły lub zniszczyły ponad 30 rosyjskich samolotów wojskowych.

Większość ataków na samoloty miała miejsce na okupowanej Ukrainie, z wyjątkiem kilku ataków nad Morzem Azowskim i na terenie Rosji – podaje centrum. Nie określiło, jaką część ukraińskich ataków stanowiły przechwycenia przez obronę powietrzną rosyjskich samolotów w locie, a jaki procent stanowiły ataki na rosyjskie samoloty na lotniskach.

23:12
29.06.2024

Rosjanie ponownie ostrzelali Dergacze

W sobotę spadły na miasto cztery bomby lotnicze (UMPB D-30. Trzy osoby zostały ranne.

22:46
29.06.2024

W obwodzie donieckim zginęły 4 osoby. Rosja zbliża się do Torećka

Co najmniej czterech cywilów zginęło w sobotę w wyniku ostrzału  kontrolowanych przez Ukraińców terenów obwodu donieckiego.   Co najmniej siedem osób zostało rannych.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w sobotę, że przejęło kontrolę nad wsią Szumy w obwodzie donieckim. Osada ta położona jest na szlaku natarcia armii rosyjskiej w stronę strategicznie ważnego miasta Torećk. O utracie kontroli nad Szumami pisały źródła ukraińskie 21 czerwca, odnotowując wzmożenie wojsk rosyjskich na obszarze, gdzie przez dwa lata wojny na pełną skalę faktycznie utrzymywała się linia frontu, która powstała w 2014 roku.

22:21
29.06.2024

Sikorski proponuje przejęcie rosyjskich aktywów o wartości 300 mld euro

Podczas wspomnianego już wywiadu (wpis z 21:18) Radosław Sikorski stwierdził, że Zachód mógłby przejąć "wszystkie 300 miliardów euro rosyjskich suwerennych aktywów".

- Putin już je spisał na straty i nie spodziewa się, że je odzyska. Ale nie sądzi też, że mamy dość hartu ducha, aby je przejąć Na razie udowodniliśmy, że ma rację” – stwierdził polityk. Dodał, że Putin żałuje upadku Związku Radzieckiego i zdecydował się na rewanż.

21:55
29.06.2024

Spotkanie szefów MSZ Ukrainy i Armenii

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował 29 czerwca, że ​​na marginesie Forum Dubrownickiego w Chorwacji spotkał się ze swoim ormiańskim odpowiednikiem Araratem Mirzojanem. Stało się to w chwili, gdy Armenia oddala się od Rosji, uznając ją za „niewiarygodnego partnera”.

W marcu Mirzojan ujawnił, że Armenia rozważa ubieganie się o członkostwo w Unii Europejskiej, a celem jest wzmocnienie więzi z Zachodem.

21:18
29.06.2024

Minister spraw zagranicznych Polski wyjaśnia, jak Zachód może pokonać Putina w „grze eskalacyjnej”

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski uważa, że ​​Rosja nie jest niepokonana, a Zachód może pokonać Putina.

Sikorski zamieścił na swoim koncie X fragmenty wykładu dla brytyjskiej fundacji Ditchley Foundation. Powiedział w nim, że Putin wygra tę wojnę, jeśli nie zostanie powstrzymany, ale dodał, że jego zdaniem Zachód nadal może tego dokonać.

Zdaniem Sikorskiego, wbrew twierdzeniom rosyjskiej propagandy, Rosja nie jest niepokonana. - Kreml można zatrzymać, a nawet pokonać – po prostu o tym zapomnieliśmy. Ronald Reagan zwykł mawiać, że jego strategia wobec Związku Radzieckiego jest prosta, jeśli nie uproszczona: „My wygrywamy, a oni przegrywają”. Podoba mi się to podejście” – powiedział Sikorski.

20:59
29.06.2024

Rosyjskie drony nad obwodem charkowskim

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła trzy rosyjskie drony nad obwodem charkowskim

20:31
29.06.2024

Rosyjskie dzieci na letnich obozach w Korei Północnej

Oczekuje się, że pierwsza grupa rosyjskich dzieci zostanie wysłana na północnokoreański obóz letni pod koniec lipca. Władze spodziewają się dużego popytu na miejsca w obozie, ponieważ warunki są tam „doskonałe”.

20:03
29.06.2024

Hełmy i kamizelki kuloodporne dla mieszkańców obwodu biełgorodzkiego

Wcześniej gubernator obwodu Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że we wsiach przy granicy z Ukrainą „trzeba zwiększyć liczbę środków ochrony indywidualnej”. Pomimo podejmowanych przez Rosję prób utworzenia na Ukrainie „strefy buforowej” w celu ochrony przed ukraińskimi atakami, ataki te są kontynuowane. Władze ukraińskie nie komentują swojego ewentualnego w nich  udziału.

19:36
29.06.2024

Armia USA podpisała wielomiliardowy kontrakt na rakiety do systemów Patriot

Armia amerykańska podpisała 28 czerwca kontrakt o wartości 4,5 miliarda dolarów z firmą Lockheed Martin na produkcję 870 rakiet Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement (PAC-3 MSE).

- Podpisanie  wieloletniego kontraktu na pocisk PAC-3 MSE jest następstwem zaangażowania armii w stabilizację i rozszerzenie naszych zdolności produkcyjnych w zakresie tego krytycznego systemu uzbrojenia, który jest niezbędny do wspierania armii amerykańskiej i sił połączonych, a także Ukrainy i innych sojuszników na całym świecie  – powiedział Douglas Bush, zastępca sekretarza armii ds. zakupów, logistyki i technologii.

19:14
29.06.2024

Ukraina nie planuje importu gazu

Według prognoz Naftohazu kraj będzie pokrywał zużycie gazu wyłącznie poprzez wydobycie krajowe.

18:51
29.06.2024

Resorty spraw zagranicznych Macedonii i Ukrainy omawiają przygotowanie porozumienia o bezpieczeństwie

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba i nowo mianowany minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Timcho Mutsunski rozmawiali o procesie przystąpienia do UE i przygotowaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

„Rozmawialiśmy o sposobach rozszerzenia naszej dwustronnej współpracy i przyspieszenia procesu akcesji naszych krajów do UE. Skupiliśmy się także na przygotowaniu naszej dwustronnej umowy o bezpieczeństwie” – napisał ukraiński minister spraw zagranicznych.

18:33
29.06.2024

Ministerstwo Obrony Ukrainy komentuje postęp w oczyszczaniu Ukrainy z min

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że 30 000 kilometrów kwadratowych kontrolowanego przez Ukrainę terytorium Ukrainy uznano za wolne od min.

Ministerstwo stwierdziło, że jest to 17 proc.  terytorium, które wcześniej uznano za skażone materiałami wybuchowymi.

Pułkownik Rusłan Berehulia, szef operacji rozminowywania, ochrony ludności i bezpieczeństwa środowiska w Ministerstwie Obrony Ukrainy,przekazał, że najbardziej dotknięte są obwody chersoński, charkowski i mikołajowski. Ogółem w tych regionach miało miejsce około 50 proc.  wszystkich incydentów z użyciem urządzeń wybuchowych wśród ludności cywilnej.

18:05
29.06.2024

Rosjanie atakują obwód zaporoski

W sobotę 29 czerwca Rosja zaatakowała miasto Wilnianśk w obwodzie zaporoskim, uszkodzeniu uległ  obiekt infrastruktury krytycznej, sklep i kilka budynków mieszkalnych.

Iwan Fiodorow, szef Administracji Wojskowej Obwodu Zaporoskiego, poinformował, że pierwsze doniesienia wskazują, że zginęło sześciu cywilów, a ośmiu zostało rannych.

17:47
29.06.2024

Zełenski spotkał się z uwolnionym z rosyjskiej niewoli Narimanem Dżelalem

Nariman Dżelal, wiceprzewodniczący Medżlisu Narodu Tatarów Krymskich, schwytany na Krymie w 2021 r.,  został wczoraj wraz z dziewięciorgiem innych cywilów  uwolniony z rosyjskiej niewoeli.

17:24
29.06.2024

USA wyślą Ukrainie rakiety obrony powietrznej w ramach pakietu pomocowego o wartości 150 mln dolarów

W sobotę wieczorem  przedstawiciele amerykańskiej administracji powiedzieli agencji prasowej Reuters, że USA dostarczą Ukrainie broń i amunicję o wartości 150 milionów dolarów, w tym przechwytywacze obrony powietrznej HAWK i amunicję artyleryjską 155 milimetrów.

Oczekuje się, że pakiet pomocy dla broni zostanie zaprezentowany w poniedziałek.

17:03
29.06.2024

Rosja przeniosła na Krym elementy nowego przeciwlotniczego systemu rakietowego S-500

Proces jest pod stałą kontrolą ukraińskich służb bezpieczeństwa

16:44
29.06.2024

Zełenski o stratach ukraińskiej energetyki

Prezydent Wołodymyr Zełenski ujawnił, że rosyjskie bombardowania spowodowały utratę przez Ukrainę około 80 proc.  energii cieplnej i jednej trzeciej energii wodnej.

Omawiając atak w Dnieprze, Zełenski powiedział, że jest to przypomnienie dla sojuszników Ukrainy, że kraj potrzebuje większej liczby systemów obrony powietrznej.

- Dlatego stale przypominamy wszystkim naszym partnerom: tylko wystarczająca ilość wysokiej jakości systemów obrony powietrznej i tylko wystarczająca determinacja całego świata może powstrzymać rosyjski terror — powiedział Zełenski.

16:21
29.06.2024

Białoruś rozmieszcza dodatkowe siły obrony powietrznej na granicy z Ukrainą

Białoruś rozmieściła dodatkowe siły obrony powietrznej na swojej granicy z Ukrainą w celu ochrony „obiektów infrastruktury krytycznej” w związku ze zwiększoną aktywnością ukraińskich dronów .

- Jesteśmy gotowi zdecydowanie użyć wszystkich dostępnych sił i środków, aby chronić nasze terytorium i ludność Republiki Białorusi przed możliwymi prowokacjami w przestrzeni powietrznej” – powiedział Andriej Siewierczik, dowódca Białoruskich Sił Obrony Powietrznej.

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało dziś rano, że posiada informacje wskazujące, że Ukraina przemieszcza żołnierzy, broń i  sprzęt wojskowy do obwodu żytomierskiego, który graniczy z Białorusią.

15:56
29.06.2024

„Branie zakładników cywilnych dowodzi, że wojna jest ludobójcza”

Pojmanie i przetrzymywanie przez Rosję zakładników cywilnych jest dowodem na to, że ta wojna jest ludobójcza – powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy, komentując wyzwolenie ludności cywilnej z niewoli rosyjskiej, przekazuje korespondent Ukrinform. „Fakt, że dzisiaj mówimy o powrocie cywilnych zakładników wziętych do niewoli rosyjskiej, jest rażącym dowodem dla całego świata, że ​​wojna rosyjska jest wojną ludobójczą, że wróg dopuścił się zbrodni wojennych i ignoruje międzynarodowe prawo humanitarne. Ci ludzie nie powinni być w żadnej niewoli i nie należy ograniczać ich praw. Winą tych ludzi jest to, że nie poddali się rosyjskiej okupacji” – stwierdził Jusow.

15:14
29.06.2024

Chorwacja będzie nadal wspierać Ukrainę

Premier Chorwacji Andrii Plenkovich na Forum w Dubrowniku zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy i przypomniał o pomocy udzielonej już Kijowowi w różnych obszarach. Zwrócił też uwagę na negatywne konsekwencje dla Europy i świata pandemii Covid-19, „kontynuowanej przez rosyjską agresję na Ukrainę, która zdewaluowała znaczenie prawa międzynarodowego i podstawowych zasad”. „W imieniu chorwackiego rządu chciałbym jeszcze raz wyrazić swoje wsparcie dla Ukrainy, narodu ukraińskiego, prezydenta i całego rządu” – powiedział chorwacki premier.

14:52
29.06.2024

USA zakupią rakiety dla systemu obrony powietrznej Patriot

Biuro Programu Rakietowego i Kosmicznego Armii Stanów Zjednoczonych oraz Dowództwo Kontraktowe Armii podpisały kontrakt na produkcję rakiet Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement (PAC-3 MSE) na rok finansowy 2024. Jak podaje portal US Army Public Affairs, kontrakt o wartości 4,5 miliarda dolarów podpisany z Lockheed Martin Missiles and Fire Control przewiduje zakup 870 rakiet PAC-3 MSE wraz z towarzyszącym im sprzętem. „Ten wieloletni kontrakt na dostawę rakiety PAC-3 MSE stanowi realizację zobowiązania armii do stabilizacji i rozszerzenia produkcji tego krytycznego systemu uzbrojenia, który jest niezbędny do wspierania armii amerykańskiej i połączonych sił, a także Ukrainy i innych sojuszników na całym świecie” – powiedział zastępca sekretarza armii ds. zakupów, logistyki i technologii Douglas Bush.

14:12
29.06.2024

Zełenski podziękował Watykanowi za pomoc w oswobodzeniu księży z niewoli

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Watykanowi podczas sobotniego śniadania modlitewnego za pomoc w powrocie z niewoli dwóch księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. „Bohdan Geleta i Iwan Lewicki nieśli słowo Boże w Berdiańsku, w parafii Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. 16 listopada 2022 r. okupanci schwytali ich i od tego czasu przetrzymywali w niewoli Dzięki wysiłkom naszego zespołu i mediacji Watykanu, za co jestem szczególnie wdzięczny, udało się przywrócić im wolność” – powiedział prezydent.

13:50
29.06.2024

Przedstawiciele NATO i Unii Europejskiej dyskutowali na temat doświadczeń w zakresie podstawowego szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy

W Wielkiej Brytanii przedstawiciele około 20 krajów NATO, partnerów Sojuszu i Unii Europejskiej zebrali się, aby przeanalizować i uogólnić doświadczenia podstawowego połączonego szkolenia wojskowego personelu Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych na Facebooku. „Wielkie sympozjum odbyło się na jednym z poligonów w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywa się szkolenie ukraińskiego personelu wojskowego w ramach operacji Interflex” – czytamy w komunikacie.

13:25
29.06.2024

Rosjanie zaatakowali Kupiańsk-Wuzłowoj amunicją kasetową

70-letnia kobieta została ranna w obwodzie charkowskim podczas ostrzału Kupiańska-Wuzłowoja rankiem 29 czerwca – poinformował Oleh Sinehubow, szef charkowskiej administracji wojskowej. „Wróg w dalszym ciągu terroryzuje ludność cywilną obwodu charkowskiego. O 7:50 okupanci przeprowadzili wielokrotny ostrzał wroga na terytorium Kupiańska-Wuzłowoja. 70-letnia kobieta została ranna i trafiła do szpitala w placówce medycznej” – napisał Sinehubow.

12:48
29.06.2024

Gazprom kusi odbiorców w UE tanim gazem ziemnym

„Gazprom oferuje już klientom w Europie Środkowo-Wschodniej rabat w wysokości co najmniej 10 proc., mając nadzieję na ponowne podłączenie kontynentu do taniej energii po tak katastrofalnym osłabieniu jego zależności od niej w 2022 r.” – napisało w raporcie Center for European Policy Analysis (Centrum Analiz Polityki Europejskiej — CEPA).

Czytaj więcej

Gazprom po prośbie do Unii: Kupcie od nas gaz
12:33
29.06.2024

McDonald's otworzył nowy lokal na Ukrainie, pierwszy w tym roku

McDonald's otworzył pierwszy w tym roku nowy oddział sieci na Ukrainie - nową restaurację w mieście Czerniowce, stolicy obwodu czerniowieckiego. Lokal już działa, natomiast dopiero za kilka tygodni planowane jest uruchomienie dostaw McDelivery.Restauracja będzie działać z zachowaniem zaostrzonych zasad bezpieczeństwa. Podczas alarmów powietrznych lokal będzie zamykany, aby umożliwić pracownikom i klientom udanie się do najbliższego schronu. Obecnie na Ukrainie działa 101 lokali, a sieć liczy łącznie 118 restauracji. W tym roku otwartych ma być sześć kolejnych.

12:04
29.06.2024

Bomby na Warszawę? Były prezydent wskazał, co może się okazać bardziej prawdopodobne

Aleksander Kwaśniewski ocenił, że rosyjskie wojska „nie są aż tak niezmierzone, jak się to mówiło”, natomiast na wojnie „różne rzeczy mogą się dziać”. – Poza tym możemy być ofiarami jakichś niekontrolowanych ataków. Jakiegoś błędu po prostu i dobrze, że w Polsce mówi się głośno o bezpieczeństwie – zauważył.

Czytaj więcej

Putin rozpocznie wojnę z NATO? Kwaśniewski: Bomby na Warszawę właśnie to by oznaczały
11:43
29.06.2024

Rosjanie rozpowszechniają propagandę w Wielkiej Brytanii. W ten sposób chcą wpłynąć na wynik wyborów

Przed wyborami w Wielkiej Brytanii organizacja ABC, sprawdzająca prawdziwość wypowiedzi w Internecie, monitoruje pięć skoordynowanych stron na Facebooku, na których rozpowszechniane są tematy wygodne dla Kremla. Zauważyła, że niektóre wpisy popierają populistyczną partię Nigela Farage'a Reform UK – oponenta konserwatystów w wyborach zaplanowanych na 4 lipca.

Czytaj więcej

Rosjanie chcą wpłynąć na wybory w Wielkiej Brytanii? Torysi „bardzo zaniepokojeni”
11:25
29.06.2024

Hakerzy z BO_Team wraz z GUR zaatakowali rosyjskie firmy wspierające wojnę

Aktywiści cyberspołeczności BO_Team wraz ze specjalistami Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przeprowadzili kolejny atak na rosyjskie firmy wspierające wojnę. „Aktywiści cyberspołeczności BO_Team wraz ze specjalistami GUR kontynuują ataki na obiekty na terytorium Rosji - niszczą ważne dane i sprzęt, paraliżują pracę i powodują szkody” – poinformował GUR.

10:37
29.06.2024

Kijowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w nocy zdetonował granat

Jak podała Kijowska Policja Państwowa, w sobotę około pierwszej w nocy policja otrzymała zgłoszenie o eksplozji w jednym z bloków mieszkalnych w rejonie desniańskim. Uszkodzonych zostało 11 samochodów. Policja ustaliła, że ​​do eksplozji doszło w wyniku detonacji granatu ręcznego oraz osoby zamieszanej w popełnienie tego przestępstwa. Okazało się, że jest to mieszkaniec okolicy, urodzony w 1973 r. Został zatrzymany przez policję w miejscu zamieszkania przy wsparciu oddziałów specjalnych.

09:50
29.06.2024

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm w związku ze startem MiG-31 w Rosji

Na całej Ukrainie ogłoszono alert powietrzny w związku ze startem samolotu MiG-31K – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. „Niebezpieczeństwo rakietowe na całym terytorium Ukrainy! Start MiG-31K. Nie należy ignorować powietrznego sygnału ostrzegawczego!” – czytamy w komunikacie. Jak podała agencja Ukrinform, w nocy 29 czerwca w wielu regionach ogłoszono alarm powietrzny w związku z zagrożeniem wystrzelenia przez Rosjan dronów.

09:29
29.06.2024

W wyniku ataków Rosji na Ukrainie rannych zostało 1411 dzieci

Od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę z powodu rosyjskich ataków rannych zostało już 1411 dzieci – poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy. „Ofiarami masowej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie zostało ponad 1962 dzieci. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich zginęło 551 dzieci, a ponad 1411 zostało rannych o różnym stopniu ciężkości” – czytamy w komunikacie. Najwięcej ofiar było w obwodzie donieckim – 550, charkowskim – 399, chersońskim – 154, dniepropietrowskim – 152, kijowskim – 130.

08:57
29.06.2024

Jedna ofiara śmiertelna i dwóch rannych – skutki porannego ostrzału obwodu chersońskiego

Wojska rosyjskie ostrzelały Berysław i wieś Naddnipriańskie w obwodzie chersońskim, jeden człowiek zginął, a dwóch zostało rannych – poinformowała Prokuratura Okręgowa w Chersoniu. „W wyniku porannego ostrzału obwodu chersońskiego mamy jedną osobę zmarłą i dwóch rannych. Wszczęto postępowanie” – czytamy w komunikacie.

08:27
29.06.2024

Jeden rosyjski okręt na Morzu Czarnym

Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni jeden rosyjski okręt - jednostka ta ma być wyposażona w pociski manewrujące Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim są trzy okręty Rosjan, które nie są uzbrojone w Kalibry.

07:55
29.06.2024

Bilans ofiar ataku rakietowego na blok w Dnieprze

W mieście Dniepr nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza w wielopiętrowym budynku mieszkalnym, uszkodzonym w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego. Według najnowszych danych z sobotniego poranka w ataku zginęła jedna osoba, a kolejnych 12 osób zostało rannych, w tym jedno dziecko.

W jednej z klatek bloku zniszczone zostały mieszkania od 8. do 11. piętra. Uszkodzonych zostało też stojących pod budynkiem 11 samochodów.

07:32
29.06.2024

Ukraiński dron w obwodzie kurskim. Rosjanie mówią o ofiarach

W wyniku ataku ukraińskiego drona we wsi Gorodiszcze w obwodzie kurskim zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci – napisał na Telegramie pełniący obowiązki gubernatora obwodu Aleksiej Smirnow. Dwie kolejne osoby mają być ranne.

07:08
29.06.2024

10 dronów nad Ukrainą, wszystkie zestrzelone

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu wszystkich dziesięciu wystrzelonych w nocy przez Rosję dronów Shahed. Z rosyjskimi bezzałogowcami obrońcy Ukrainy mieli do czynienia w obwodach chersońskim, dniepropetrowskim, kirowohradzkim, czerkaskim i winnickim.

06:43
28.06.2024

Nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Moskwa na wojnie z Ukrainą straciła ok. 1070 żołnierzy — wynika z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty Rosji to także m.in. 57 systemów artylerii czy 25 transporterów opancerzonych i 7 czołgów.

06:30
28.06.2024

Zapis piątkowej relacji

Wydarzenia z 856. dnia wojny można było śledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 856