Niemieckie władze federalne i związkowe uzgodniły przedłużenie i częściowe zaostrzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Wideokonferencja poświęcona tej sprawie trwała kilka godzin.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że wykładniczy wzrost liczby zakażeń został zatrzymany. Oceniła, że ten częściowy sukces to za mało.

Merkel apelowała o unikanie zbędnych kontaktów oraz podróży. Wezwała pracodawców do ułatwiania pracownikom pracy zdalnej.

Kanclerz oświadczyła, że restrykcje wprowadzone w listopadzie będą obowiązywały do 20 grudnia, a także w styczniu, chyba że liczba zakażeń spadnie do zakładanego poziomu. Angela Merkel zapowiedziała, że w miejscach występowania ognisk zakażeń wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia.

W ramach lockdownu od 1 grudnia w spotkaniach prywatnych będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób z nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych (nie dotyczy to dzieci do lat 14).

Od 23 grudnia do Nowego Roku w Niemczech dozwolone mają być spotkania rodzinne w gronie do 10 osób.

Zdaniem Merkel, należy zrezygnować z wielkich nabożeństw w Wigilię - kanclerz zapowiedziała rozmowy ze wspólnotami wyznaniowymi.

Na uczęszczanych placach i ulicach zakazane będzie odpalanie fajerwerków.

Jak przekazała kanclerz, w centrach miast oraz innych zatłoczonych miejscach jak deptaki, parkingi czy chodniki przed sklepami obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych.

Władze ograniczają także liczbę klientów mogących jednocześnie robić zakupy - do 1 osoby na 10 lub 20 metrów kwadratowych, w zależności od wielkości sklepu.

W poszczególnych regionach, zależnie od liczby zakażeń, możliwe będzie przechodzenie szkół na hybrydowy tryb nauczania.

Lockdown został wprowadzony w Niemczech 2 listopada - ma on łagodniejszy charakter niż wiosną.

Od 2 listopada zamknięte są restauracje, bary, obiekty sportowe i rozrywkowe. Otwarte są jednak szkoły, sklepy i salony usługowe (np. zakłady fryzjerskie), które były zamknięte w czasie wiosennego lockdownu.

Początkowo lockdown miał obowiązywać cztery tygodnie.

W środę rano Instytut Roberta Kocha poinformował o 18 633 zakażeniach wykrytych w ciągu doby i 410 zgonach chorych na COVID-19 - ta ostatnia liczba jest najwyższa od początku epidemii w Niemczech.