04:48
03.01.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 679
00:05
03.01.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:03
03.01.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie dziesięć razy ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja wojskowa. Według tego źródła, odnotowano 46 wybuchów. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

23:51
02.01.2024

Rozmowa Sullivan-Jermak

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył rozmowę telefoniczną z szefem kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrijem Jermakiem. Strona ukraińska podała, że Jermak i Sullivan omówili skutki niedawnego zmasowanego ostrzału Ukrainy przeprowadzonego przez wojska rosyjskie.

"Rozmówcy byli zgodni w sprawie znaczenia wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej. Podkreślili również znaczenie utrzymania niezbędnego poziomu wsparcia USA dla obrony powietrznej Ukrainy" - czytamy w ukraińskim komunikacie.

23:21
02.01.2024

Kina w Biełgorodzie zawieszają działalność

Mer Biełgorodu Walentin Demidow poinformował, że podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu działalności kin w mieście. Kina mają wznowić prace, gdy pozwoli na to "sytuacja operacyjna" - dodał mer.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow przekazał, że we wtorek w wyniku trzech ukraińskich ostrzałów jedna osoba zginęła, a jedenaście zostało rannych.

22:53
02.01.2024

Zełenski: Żadne państwo nie odparło podobnych ataków

Rosja prowadzi świadomy terror. W ciągu zaledwie kilku dni, od 29 grudnia, użyła przeciw Ukrainie prawie 300 rakiet i ponad 200 dronów typu Shahed - mówił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczając, że do tej pory żadne państwo nie odparło podobnych ataków, przeprowadzanych jednocześnie z użyciem dronów i rakiet, w tym pocisków odpalanych z samolotów.

22:22
02.01.2024

Ostrzał Charkowa

Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie ponownie ostrzelały Charków i że w wyniku ostrzału ucierpiała infrastruktura cywilna.

21:52
02.01.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak z użyciem powietrznych środków rażenia - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaznaczając, że odnotowano 135 rakiet różnych typów oraz dronów. W komunikacie czytamy, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 107 celów powietrznych, w tym wszystkie nadlatujące drony Shahed (35) i pociski hipersoniczne Kindżał (10).

Wojska rosyjskie przeprowadziły też 66 uderzeń z powietrza oraz dwa ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - przekazało ukraińskie dowództwo.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej były osoby zabite oraz ponad 100 rannych. Odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury cywilnej m.in. w obwodach kijowskim, charkowskim, ługańskim, donieckim i zaporoskim.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

21:20
02.01.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dwanaście uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.

Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w dwa systemy obrony powietrznej, system artyleryjski oraz skład paliw - brzmi komunikat.

20:53
02.01.2024

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 56 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński), skąd ostrzeliwują Rosjan, którzy w ciągu doby "przeprowadzili osiem nieudanych ataków".

20:23
02.01.2024

Arabia Saudyjska oficjalnie dołączyła do BRICS

Miejscowa telewizja państwowa podała, że Królestwo Arabii Saudyjskiej oficjalnie dołączyło do bloku BRICS, pierwotnie tworzonego przez Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA.

19:50
02.01.2024

Ostrzeżenie przed atakiem dronów

Ukraińskie siły powietrzne ostrzegły mieszkańców obwodów dniepropietrowskiego i kirowohradzkiego przed wystrzeleniem przez wojska rosyjskie dronów kamikadze.

19:27
02.01.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak przekazał, że wojska rosyjskie za pomocą artylerii i dronów przeprowadziły atak w hromadzie (gminie) Nikopol. W wyniku ostrzału uszkodzony został zakład energetyczny oraz 19 domów.

18:52
02.01.2024

Zełenski i Sunak rozmawiali o pomocy dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Podczas rozmowy telefonicznej Zełenski mówił o ostatnich rosyjskich ostrzałach ukraińskich miast. Przekazał, że z szefem brytyjskiego rządu omówił kwestię kontynuowania współpracy obronnej, w tym dalszego wzmacniania ukraińskiej obrony powietrznej.

18:26
02.01.2024

Ukrenergo: Nie było zagrożenia dla systemu

Przeprowadzony we wtorek przez wojska rosyjskie atak rakietowy na cele na Ukrainie nie stworzył krytycznego zagrożenia dla systemu energetycznego na Ukrainie - powiedział prezes ukraińskiego operatora Ukrenergo, Wołodymyr Kudrycki. Dodał, że uderzono w kilka zakładów w obwodzie kijowskim, w związku z czym doszło do przerw w dostawach energii.

17:57
02.01.2024

Ukraina. Ma powstać "kompromisowa" wersja ustawy o mobilizacji

Rządowy projekt ustawy o mobilizacji nie zostanie przedłożony Radzie Najwyższej w formie, w jakiej został zarejestrowany. Zostanie przygotowana wersja kompromisowa - powiedziała wiceszefowa komisji polityki informacyjnej Jewhenija Krawczuk (frakcja Sługa Narodu), cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk mówił, że w sprawie ustawy o mobilizacji znalezione zostanie rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim.

17:30
02.01.2024

Załużny: Rekord zestrzeleń Kindżałów

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny podał w mediach społecznościowych, że we wtorek Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły za pomocą systemów Patriot 10 z 10 odpalonych przez Rosjan pocisków hipersonicznych Ch-47M2 Kindżał. "To rekord. Gdyby rakiety osiągnęły swe cele, skutki byłyby katastrofalne" - dodał Załużny.

17:02
02.01.2024

Rosjanie uderzyli w Charków rakietami Iskander-M

Szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow powiedział, że w wyniku porannego ataku na Charków ranne zostały 52 osoby, w tym 6 dzieci. 27 osób przebywa w szpitalach, stan dwóch jest bardzo ciężki - podał Syniehubow dodając, że Rosjanie wykorzystali do ataku rakiety Iskander-M.

16:34
02.01.2024

Eksplozje w Krzywym Rogu

W mieście Krzywy Róg (obwód dniepropietrowski) doszło do eksplozji. Przewodniczący władz miejskich Ołeksandr Wiłkuł nie podał szczegółów. "Najważniejsze, że bez strat (w ludziach - red.)" - napisał w mediach społecznościowych.

16:05
02.01.2024

Liczba ofiar rosyjskiego ataku

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że - według informacji z godz. 16:00 - w wyniku zmasowanego rosyjskiego ostrzału na Ukrainie zginęło 5 osób, a 119 zostało rannych. W akcji usuwania skutków ostrzału brało udział ponad 500 ratowników.

15:41
02.01.2024

Rosja wydała około 620 milionów dolarów na poranny atak na Ukrainę

Z obliczeń magazynu Forbes wynika, że ostatni atak rakietowy Rosji na Ukrainę kosztował około 620 mln dolarów.

Według wstępnych danych, w nocy i nad ranem 2 stycznia wróg użył przeciwko Ukrainie 99 rodzajów broni przeciwlotniczej: pocisków rakietowych różnych typów i bezzałogowych statków powietrznych.

15:39
02.01.2024

Szefowa komisji obrony Bundestagu wzywa do dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus 

Szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann jest przekonana, że Niemcy powinny dostarczyć Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu Taurus.

- Ukraina potrzebuje więcej amunicji, więcej części zamiennych, a Taurus powinien zostać dostarczony natychmiast, aby ostatecznie zagrozić rosyjskim dostawom - powiedziała.

14:58
02.01.2024

Rosyjska blogerka zatrzymana po tym jak spaliła paszport przed nocnym klubem w Briańsku

Ze słów, które padają na nagraniu wynika, że blogerka spaliła paszport, by wyrazić poparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Kobieta twierdzi jednak, że była pijana, paszport spaliła „dla zabawy”, a poza tym był on już nieważny.

Czytaj więcej

Pijana Rosjanka spaliła paszport. Teraz tłumaczy, że nie zrobiła tego dla Ukrainy
14:34
02.01.2024

Prezydent Łotwy wzywa do udzielenia większej pomocy walczącej z Rosją Ukrainie

Edgars Rinkēvičs napisał w serwisie X, po porannym ataku rakietowym Rosji na Kijów, że ukraińska obrona przeciwlotnicza dobrze się sprawuje, ale „Ukraina potrzebuje więcej pomocy”. „Świętowanie Nowego Roku się skończyło, Zachód musi stać się poważny i działać teraz” - dodał łotewski prezydent.

14:30
02.01.2024

W Biełgorodzie po raz trzeci we wtorek odwołano alarm powietrzny

W czasie trzech alarmów powietrznych nad obwodem biełgorodzkim strącono 17 rakiet. Jedna osoba zginęła, siedem zostało rannych.

13:53
02.01.2024

W trzecim we wtorek ataku rakietowym na obwód biełgorodzki zginęła jedna osoba

Informacje takie przekazał gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Ofiarą jest mężczyzna, który jechał samochodem, w pobliżu którego doszło do eksplozji. Mężczyzna zmarł po ranieniu odłamkami.

13:50
02.01.2024

Władze Ukrainy wskazują Zachodowi, jak zareagować na rosyjskie ataki rakietowe

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kyłeba wymienił pięć kroków, które można podjąć, by natychmiast zareagować na rosyjskie ataki.

Czytaj więcej

Zmasowany atak rakietowy Rosji. Ukraina mówi o pięciu krokach dla Zachodu
13:47
02.01.2024

Rośnie liczba rannych w ataku na Charków

Liczba rannych w ataku rakietowym na Charków wzrosła do 52 osób. Wśród rannych jest sześcioro dzieci — podaje charkowska administracja obwodowa.

13:26
02.01.2024

W czasie trzeciego alarmu powietrznego ogłoszonego w środę w Biełgorodzie nad obwodem biełgorodzkim strącono osiem rakiet

Po raz kolejny Rosjanie informują o wystrzelenie w kierunku Biełgorodu pocisków z ukraińskiego zestawu Wilcha.

Czytaj więcej

W rosyjskim Biełgorodzie alarm powietrzny za alarmem
13:02
02.01.2024

Putin znalazł kolejne pieniądze na wojnę z Ukrainą

Teraz klienci rosyjskich banków zapłacą haracz na rzecz rosyjskich sił zbrojnych.

Czytaj więcej

Kreml znalazł nowych donatorów. Klienci banków dofinansują rosyjską wojnę
12:58
02.01.2024

W mieście Wysznewe, w ataku rakietowym Rosji, uszkodzonych zostało 11 budynków mieszkalnych

Zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie kijowskim publikuje szef kijowskiej administracji obwodowej, Rusłan Krawczenko.

12:54
02.01.2024

Prezydent Litwy wzywa do przekazania Ukrainie dodatkowych zestawów obrony przeciwlotniczej

„Ukraińcy robią cuda z obroną przeciwlotniczą przekazaną przez Zachód, ale potrzebują jej więcej. Obrona powietrzna dla Ukrainy TERAZ!” - napisał na swoim profilu w serwisie X prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

12:51
02.01.2024

Trzeci w ciągu ostatnich kilku godzin alarm rakietowy w Biełgorodzie

O alarmie poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W czasie poprzednich dwóch alarmów nad obwodem biełgorodzkim strącono łącznie dziewięć ukraińskich rakiet.

12:19
02.01.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strąconych zostało pięć kolejnych ukraińskich rakiet

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że rosyjska obrona powietrzna strąciła nad obwodem biełgorodzkim kolejnych pięć rakiet wystrzelonych przez ukraiński zestaw Wilcha. Wcześniej Rosjanie informowali o strąceniu czterech rakiet wystrzelonych z tego systemu w kierunku celów w obwodzie biełgorodzkim. Po strąceniu rakiet w Biełgorodzie odwołany został alarm powietrzny.

12:16
02.01.2024

Rośnie liczba ofiar ataku na Kijów

W ataku na ukraińską stolicę rannych zostało 49 osób, dwie osoby zginęły — napisał w serwisie Telegram Witalij Kliczko, mer Kijowa. 43 rannych w ataku zostało hospitalizowanych. 

12:12
02.01.2024

Rankiem Rosjanie przeprowadzili dwa naloty na Orichiw w obwodzie zaporoskim

W wyniku ataków ranna została 75-letnia kobieta — podaje gubernator obwodu, Jurij Małaszko.

12:05
02.01.2024

Charkowska policja pokazała skutki ostrzału miasta przez Rosjan

Na rejon szewczenkowski w Charkowie miały spaść trzy rakiety. Rannych w rosyjskim ataku na miasto zostało 45 osób, jedna osoba zginęła. Charków był obok Kijowa głównym celem porannego ataku Rosji na Ukrainę.

12:03
02.01.2024

Rosjanie podają, że ostrzelali 112 jednostek ukraińskiej artylerii na pozycjach ogniowych w czasie minionej doby

Ataki miało przeprowadzić rosyjskie lotnictwo, a także artyleria i wojska rakietowe.

11:55
02.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu czterech ukraińskich rakiet nad obwodem biełgorodzkim

Obwód biełgorodzki miał zostać ostrzelany przez Ukraińców przy użyciu ukraińskiej wyrzutni rakiet Wilcha. Rakiety wystrzelone przez Ukraińców miała strącić rosyjska obrona przeciwlotnicza.

11:47
02.01.2024

Ukraina pomaga UE z gazem

Magazyny gazu ziemnego w Europie są pełne.

Czytaj więcej

Magazyny gazu w Unii Europejskiej wciąż pełne dzięki Ukrainie
11:44
02.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało oficjalnie o porannym ataku na Kijów

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że zaatakowane zostały „przedsiębiorstwa ukraińskiego kompleksu militarno-przemysłowego” w Kijowie i na jego przedmieściach, w których „produkowane były drony i rakiety”, a także zakłady remontujące sprzęt wojskowy. Rosjanie mieli ostrzeliwać także składy amunicji. Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że wszystkie cele ataku zostały osiągnięte. Tymczasem strona ukraińska informuje o ostrzale obiektów cywilnych — w tym m.in. budynków mieszkalnych w Kijowie.

11:41
02.01.2024

Gubernator obwodu biełgorodzkiego poinformował o zestrzeleniu czterech celów powietrznych na podejściu do miasta

W wyniku ostrzału Biełgorodu ran odłamkowych miał doznać jeden mieszkaniec miasta. Ranny trafił do szpitala, a jego stan jest ciężki. Już po podaniu tej informacji w Biełgorodzie znów odezwały się syreny alarmowe — wcześniej alarm powietrzny w tym mieście został odwołany.

11:21
02.01.2024

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia Rosjanie atakowali cele na Ukrainie rekordową liczbą dronów-kamikadze

Poniżej przedstawiamy mapę ilustrującą przebieg działań wojennych na Ukrainie w 677 dniu wojny.

Podsumowanie ataków powietrznych na Ukrainę przeprowadzonych w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia

Podsumowanie ataków powietrznych na Ukrainę przeprowadzonych w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia

PAP

11:04
02.01.2024

Mer Kijowa podał nową liczbę rannych w wyniku ataku na blok mieszkalny w rejonie sołomiańskim

Z wpisu Kliczki w serwisie Telegram wynika, że rannych zostało 43 mieszkańców budynku. 37 hospitalizowano.

10:50
02.01.2024

Alarm rakietowy w rosyjskim Biełgorodzie

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o zagrożeniu obwodu atakiem rakietowym. „Wszyscy mieszkańcy muszą zejść do schronów” - napisał Gładkow w serwisie Telegram.  Alarm powietrzny rozlegał się dwukrotnie w Biełgorodzie również w niedzielę. W sobotę, w ostrzale Biełgorodu przez ukraińską armię, zginęło — według danych przekazywanych przez Rosjan — 25 osób. Władimir Putin nazwał ostrzelanie Biełgorodu „atakiem terrorystycznym”.

10:38
02.01.2024

Paweł Kowal o wojnie na Ukrainie: Bilans 2023 roku nie jest zły, ale powinno być lepiej

- Chodzi o to, że jak dojdzie do negocjacji, to żeby pozycja wyjściowa Ukrainy była możliwie jak najlepsza — powiedział Kowal w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Czytaj więcej

Kowal o wojnie na Ukrainie: Putin się rozzuchwalił. Myśli, że Trump wygrał
10:33
02.01.2024

Rosyjski samolot "zrzucił amunicję" na wieś w obwodzie woroneskim

Ministerstwo Obrony Rosji podało w komunikacie, że sześć budynków mieszkalnych we wsi zostało uszkodzonych.

Czytaj więcej

Rosyjska wioska zaatakowana przez rosyjski samolot. Resort obrony się przyznaje
10:08
02.01.2024

Premier Ukrainy: W nocy miał miejsce największy rosyjski atak terrorystyczny przeciw cywilnej infrastrukturze Ukrainy

Denys Szmyhal napisał w serwisie Telegram, że najciężej dotknięte atakiem były obwody kijowski i charkowski. „Ostrzelane zostały budynki mieszkalne. Niestety są zabici i ranni” - napisał Szmyhal.

10:04
02.01.2024

Mer Charkowa: Jedna osoba zginęła, 45 zostało rannych w ataku rakietowym Rosji

Ihor Terechow podał nowy bilans nocnego ataku Rosji na stolicę obwodu charkowskiego.

09:31
02.01.2024

Rosjanie zaatakowali Charków pociskami hipersonicznymi Kindżał i pociskami S-300

Informacje o środkach napadu powietrznego użytych do ataku podał Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego. W stronę Charkowa wystrzelono dwa pociski Kindżał.

09:24
02.01.2024

Obwód kijowski: Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku rakietowego

Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy, poinformował, że w wyniku ataku rakietowego Rosji na obwód kijowski śmierć poniosły dwie osoby. Rusłan Krawczenko, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej podał, że pięć budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w mieście Wysznewe, w obwodzie kijowskim. Ponadto uszkodzonych miało zostać kilka domów i ponad 60 samochodów na terenie całego obwodu.

09:21
02.01.2024

Rosjanie ostrzelali wieś Biłożerka w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału ranna została kobieta — podaje chersońska obwodowa administracja wojskowa.

09:04
02.01.2024

Na Ukrainie odwoływane są alarmy powietrzne

O godzinie 9:47 czasu lokalnego alarmy zostały odwołane. Zagrożenie rosyjskimi atakami utrzymuje się w obwodach dniepropietrowskim, mikołajowskim, chersońskim i zaporoskim.

08:39
02.01.2024

Metro w Kijowie w czasie rosyjskiego ataku

08:37
02.01.2024

Ambasador USA: To pilne i kluczowe, abyśmy teraz wsparli Ukrainę

„Putin rozpoczyna rok 2024, wystrzeliwując pociski rakietowe na Kijów i cały kraj, podczas gdy miliony Ukraińców ponownie szukają schronienia w mroźnych temperaturach. Głośne eksplozje w Kijowie dziś rano. To pilne i kluczowe, abyśmy teraz wsparli Ukrainę - aby powstrzymać Putina” - napisała na X Bridget A. Brink, ambasador USA na Ukrainie.

08:18
02.01.2024

W rejonie podilskim w Kijowie płonie magazyn

Witalij Kliczko informuje o pożarze, który objął 2 tys. m2. Pożar jest obecnie gaszony.

08:16
02.01.2024

Do 12 wzrosła liczba rannych w wyniku pożaru budynku mieszkalnego w Kijowie wywołanego atakiem rakietowym

Mer Kliczko poinformował, że liczba rannych pożaru wielopiętrowego budynku w rejonie sołomiańskim wzrosła do 12.

08:14
02.01.2024

Rośnie liczba rannych w wyniku ostrzału Charkowa, jest jedna ofiara śmiertelna

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, poinformował o 20 rannych ostrzału centrum Charkowa (głównie rejonu szewczenkowskiego) i jednej ofierze śmiertelnej.

08:09
02.01.2024

Polska poderwała myśliwce F-16 w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Rosji

Dwie pary myśliwców F-16 (jedna polska i jedna amerykańska) mają „zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej” Polski.

07:49
02.01.2024

Pożar budynku mieszkalnego w Kijowie

W wyniku ataku rakietowego w rejonie sołomiańskim w Kijowie doszło do pożaru wielopiętrowego budynku mieszkalnego. Rannych jest 10 osób — podaje Witalij Kliczko.

07:45
02.01.2024

Na Charków spadły co najmniej cztery rosyjskie rakiety

W ostrzale miasta przez Rosjan rannych zostało sześć osób.

07:31
02.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 360 820 żołnierzy, 5 990 czołgów, 11 100 pojazdów opancerzonych, 8 531 zestawów artyleryjskich, 945 wyrzutni rakiet, 626 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowców, 6 710 bezzałogowych statków powietrznych, 1 710 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 365 pojazdów (w tym cystern) i 1 284 jednostek sprzętu specjalnego.

07:23
02.01.2024

Trzy osoby ranne w rejonie sołomiańskim w Kijowie

O rannych w ataku rakietowym informuje mer Witalij Kliczko.

07:21
02.01.2024

W Kijowie, w rejonie podilskim, rosyjska rakieta trafiła w obiekt infrastruktury cywilnej

Informację taką przekazał mer Kijowa, Witalij Kliczko.

06:56
02.01.2024

Część mieszkańców Kijowa ma być pozbawionych prądu

Szczątki jednej ze strąconych rakiet miały spaść na dach budynku mieszkalnego.

06:51
02.01.2024

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W powietrzu jest dziewięć ciężkich myśliwców MiG-31K

Ukraińskie Siły Powietrzne informują, że w stronę Kijowa zmierzają pociski hipersoniczne Kindżał.

06:35
02.01.2024

Mer Charkowa informuje o eksplozjach w mieście

Wcześniej pojawiały się informacje, że Charków może być celem ataku rakietowego.

06:30
02.01.2024

Na Kijów spadły szczątki zestrzelonej rosyjskiej rakiety

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że szczątki rakiety spadły na terenie parku w rejonie hołosijiwskim. Eksplozje miały się rozlec również w dzielnicy Obołoń.

06:20
02.01.2024

W obwodzie kijowskim aktywna jest obrona przeciwlotnicza

O aktywności obrony przeciwlotniczej informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

06:09
02.01.2024

W mieście Kropywnycki rozległy się eksplozje

Informacje takie podaje agencja Ukrinform, powołując się na swojego korespondenta.

06:01
02.01.2024

Trwa atak rakietowy na Ukrainę

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ostrzega mieszkańców Winnicy przed rakietami zmierzającymi w stronę tego miasta.

Czytaj więcej

Kolejna niespokojna noc na Ukrainie. Zmasowany atak rakietowy na Kijów
05:41
02.01.2024

Rosyjskie bombowce strategiczne wystrzeliły rakiety

Rakiety pojawiły się nad obwodem sumskim, zmierzają w kierunku południowo-zachodnim, prawdopodobnym celem jest Kijów.

05:23
02.01.2024

W nocy cele na Ukrainie atakowało 35 dronów-kamikadze

Wszystkie drony zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

05:22
02.01.2024

Alarm powietrzny obowiązuje w całej środkowej i wschodniej Ukrainie

Ukraina zagrożona jest atakiem rakietowym.

04:59
02.01.2024

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W powietrzu znajduje się 16 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ostrzega przed potencjalnym atakiem rakietowym Rosji na cele na Ukrainie.

04:57
02.01.2024

W Kijowie ogłoszono właśnie alarm powietrzny

Stolica Ukrainy była już atakowana w nocy przez drony-kamikadze.

04:47
02.01.2024

Od niedzielnego wieczora w różnych obwodach Ukrainy obowiązuje alarm powietrzny w związku z aktywnością rosyjskich dronów-kamikadze

W nocy Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało o poderwaniu się dziewięciu bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska w obwodzie murmańskim. Może być to zapowiedzią ataku rakietowego na Ukrainę.

04:46
02.01.2024

Uchodźcy z Ukrainy nadal mogą korzystać z darmowego transportu publicznego w Wilnie

Władze stolicy Litwy zdecydowały, że zwolnienie uchodźców z Ukrainy z opłat za środki transportu publicznego, wprowadzone w marcu 2022 roku, będzie obowiązywać co najmniej do końca 2024 roku.

04:43
02.01.2024

Siły Specjalne Ukrainy skierowały ogień zestawy HIMARS na rosyjski zestaw przeciwlotniczy Buk-M3

Nagranie ilustrujące ostrzelanie zestawu Buk-M3 w obwodzie donieckim pojawiło się na profilu Dowództwa Sił Specjalnych Ukrainy na Facebooku. 

04:37
02.01.2024

Pożar w Kijowie po upadku szczątków drona-kamikadze

W rejonie desniańskim Kijowa szczątki zestrzelonego drona-kamikadze wywołały pożar w terenie otwartym. Szczątki zestrzelonego drona wywołały też pożar w Mikołajowie. O pożarze w Kijowie poinformował mer tego miasta, Witalij Kliczko, w serwisie Telegram. Z kolei Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informowała o pożarze na terenie budynku mieszkalnego w rejonie desniańskim. Szczątki drona miały też spaść na rejon hołosijiwski w Kijowie. O pożarze wywołanym upadkiem szczątków drona poinformował też Ołeksandr Sienkiewicz, mer Mikołajowa.

04:28
02.01.2024

Rosja zarzuca koalicji pod wodzą USA stwarzanie "niebezpiecznych sytuacji" w przestrzeni powietrznej nad Syrią

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii, poinformował, że w ciągu doby sił koalicji międzynarodowej pod wodzą USA dwukrotnie naruszyły protokół z 9 grudnia 2019 roku, w punkcie dotyczącym lotów bezzałogowych statków powietrznych, które nie zostały skoordynowane ze stroną rosyjską. Ponadto w rejonie Al-Tanf, gdzie znajduje się baza sił USA, miało dojść do sześciu naruszeń przestrzeni powietrznej przez myśliwce Typhoon i samoloty bliskiego wsparcia sił lądowych A-10 Thunderbolt.

04:27
02.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 677