Informacja o referendum została opublikowana w serwisie internetowym administracji Osetii Południowej. "Kierując się historycznym pragnieniem ludności Republiki Południowej Osetii zjednoczenia z Rosją (...) prezydent Anatolij Bibiłow podpisał dziś dekret o przeprowadzeniu referendum" - czytamy.

W referendum zadane ma zostać pytanie brzmiące: "Czy popierasz zjednoczenie Republiki Osetii Południowej i Rosji?". Referendum ma zostać przeprowadzone 17 lipca 2022 r. Dekret wchodzi w życie z dniem podpisania - zaznaczono.

- Wierzę, że zjednoczenie z Rosją jest naszym celem strategicznym. To nasza droga, aspiracja mieszkańców. I będziemy podążać tą drogą. W najbliższym czasie podejmiemy odpowiednie kroki prawne. Republika Osetii Południowej będzie częścią swojej historycznej ojczyzny - Rosji - mówił w marcu Anatolij Bibiłow.

Alan Tadtajew, marszałek południowoosetyjskiego parlamentu, zapowiadał w tym samym okresie, że "w najbliższym czasie" w samozwańczej republice odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia do Federacji Rosyjskiej.

Po rosyjsko-gruzińskiej wojnie w 2008 roku separatystyczne Osetia Południowa i Abchazja oddzieliły się od Gruzji. Niepodległość tę uznały jedynie Rosja, Nikaragua, Wenezuela, wyspiarskie państwo Nauru oraz Syria. W 2011 roku, zapytany o ewentualne dołączenie Osetii Południowej do Rosji, ówczesny premier Władimir Putin odpowiedział, że "wszystko będzie zależało od narodu osetyjskiego". Z kolei w marcu 2015 roku Rosja i Osetia Południowa podpisały porozumienie o współpracy i integracji.

Gruzja uważa Abchazję i Osetię Południową za ziemie okupowane przez Rosję.