Zależna od Inter RAO firma RAO Nordic Oy opublikowała oświadczenie, ogłaszając wstrzymanie dostaw energii elektrycznej z Rosji. "RAO Nordic Oy od wielu lat importuje energię elektryczną z Rosji do Finlandii i sprzedaje ją na giełdzie Nord Pool" - czytamy. Spółka dodała, że środki za wolumeny sprzedane na giełdzie od 6 maja nie zostały jeszcze zaksięgowane na jej koncie bankowym. "Ta sytuacja jest wyjątkowa i zdarzyła się po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii naszego handlu" - brzmi komunikat.

W oświadczeniu przekazano, że w obecnej sytuacji braku wpływów gotówkowych RAO Nordic nie jest w stanie uiszczać opłat za energię elektryczną importowaną z Rosji. "Dlatego jesteśmy zmuszeni zawiesić import energii elektrycznej od 14 maja" - czytamy.

Czytaj więcej

Finlandia chce przystąpić do NATO

"Mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce ulegnie poprawie i handel energią elektryczną z Rosją będzie mógł zostać wznowiony" - dodała firma.

Fiński operator sieci Fingrid oświadczył, że nie ma zagrożenia jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej w Finlandii dodając, że prąd z Rosji stanowi ok. 10 proc. całkowitego zużycia w kraju. "Brakujący import na rynku energii elektrycznej można zastąpić importowaniem większej ilości energii elektrycznej ze Szwecji, a częściowo również produkcją krajową" - czytamy.

Według Fingrid, giełda Nord Pool od 6 maja nie płaciła Inter RAO za energię elektryczną, którą kupiła od rosyjskiego zakładu energetycznego. "Fingrid nie jest stroną w tym handlu, zapewniamy połączenie transferowe z Rosji do Finlandii" - zaznaczył operator. W oświadczeniu Fingrid, powołując się na komunikat Inter RAO stwierdził, że handel energią elektryczną z Rosji zostanie "na razie" zawieszony.

Nord Pool AS to ogólnoeuropejska giełda energii, jej główne biuro mieści się w Oslo.