Komisja Europejska przedstawia zalecenia ws. sporu o Trybunał Konstytucyjny

Komisja Europejska zaostrzyła procedurę wobec Polski. Rząd dostał trzy miesiące na rozwiązanie sporu o TK.

Publikacja: 27.07.2016 19:45

Sądownictwo musi być niezależne od władzy wykonawczej i sądowniczej – powiedział Frans Timmermans, w

Sądownictwo musi być niezależne od władzy wykonawczej i sądowniczej – powiedział Frans Timmermans, wiceszef KE

Foto: PAP/EPA

Korespondencja z Brukseli

Jak zapowiadaliśmy w „Rzeczpospolitej", we wtorek Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu prowadzonej od 13 stycznia procedury ochrony praworządności w Polsce.

– Pomimo tego, że z władzami polskimi prowadzono dialog od początku roku, zdaniem Komisji główne kwestie zagrażające praworządności w Polsce nie zostały rozwiązane. Kierujemy zatem do władz polskich konkretne zalecenia, których zastosowanie pozwoli rozwiać nasze wątpliwości i sprawi, że Trybunał Konstytucyjny będzie mógł wykonywać swoje zadania w zakresie skutecznej kontroli zgodności aktów prawnych z Konstytucją – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE.

Z naszych informacji wynika, że ta decyzja nie wzbudziła kontrowersji wśród komisarzy i była w pełni popierana przez szefa KE Jean-Claude'a Junckera.

Zaleceń jest pięć. Chodzi o pełne wykonanie wyroków TK z 3 i 9 grudnia 2015 r., zgodnie z którymi stanowiska sędziów ma objąć trzech sędziów wybranych zgodnie z prawem przez poprzedniego ustawodawcę w październiku 2015 r., a nie trzech sędziów wybranych przez nowego ustawodawcę bez ważnej podstawy prawnej. Następnie KE oczekuje ogłoszenia i pełnego wykonania wyroków TK z 9 marca 2016 r. i jego późniejszych wyroków oraz zagwarantowania automatycznego ogłaszania przyszłych wyroków niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Trzecim zaleceniem jest zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale ze wspomnianymi wyrokami oraz pełnego uwzględnienia w tych nowelizacjach opinii Komisji Weneckiej; zagwarantowania, aby skuteczność Trybunału Konstytucyjnego jako gwaranta Konstytucji nie była podważana przez wymogi, jak te dotyczące kworum, rozpoznawania spraw według kolejności ich wpływu, możliwości wstrzymania przez Prokuratora Generalnego rozpoznania spraw, odraczania narad lub przepisów przejściowych dotyczących niezakończonych spraw oraz zawieszenia postępowania.

Kolejna rekomendacja dotyczy zagwarantowania, aby TK mógł dokonać kontroli zgodności prawa z Konstytucją przyjętej 22 lipca nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przed jej wejściem w życie oraz opublikowania i pełnego wykonania tego wyroku. Wreszcie Komisja oczekuje zaniechania działań i wypowiedzi publicznych, które mogłyby podważyć legitymację i skuteczne działanie Trybunału.

Przejście do drugiego etapu oznacza wyraźne zaostrzenie sporu i coraz bardziej przybliża nas do opcji nuklearnej, jak popularnie określa się artykuł 7 traktatu o UE. Jeśli Komisja uzna, że Polska rekomendacji nie wypełnia, to wtedy przechodzi do etapu trzeciego, czyli właśnie mechanizmu opisanego we wspomnianym artykule.

Kieruje do Rady Europejskiej (przywódców państw i rządów) wniosek o stwierdzenie naruszenia praworządności w danym kraju. Wtedy Rada jednomyślnie (bez Polski) mogłaby to stwierdzić. A następnie większością głosów zdecydować o nałożeniu sankcji, czyli zawieszeniu Polsce prawa głosu w UE.

Nigdy w przeszłości takie sankcje nie były zastosowane wobec jakiegokolwiek państwa. Możliwość ich stosowania istnieje od grudnia 2009 r.

Polski rząd krytykuje decyzję KE. W oficjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia, że działania KE „są zdecydowanie przedwczesne i narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji". Według MSZ „ustawa o Trybunale Konstytucyjnym ma wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej".

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 796
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Akcja ratunkowa na wybrzeżu Australii. 160 grindwali wyrzuconych na brzeg
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?