Zapisy na szczepienia przeciw COVID - od kiedy i jak?

Od 15 stycznia pod numerem telefonu 989 będzie można zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19, a osoby powyżej 80. roku życia będą mogły zapisać się na szczepienie. Czy infolinia wytrzyma spodziewane duże zainteresowanie? - Jestem spokojny - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informując na antenie TVP1, że w infolinii 989 zatrudnionych jest kilkaset osób. - Tak, żebyśmy nie czekali na połączenie - dodał.

Publikacja: 14.01.2021 12:26

Zapisy na szczepienia przeciw COVID - od kiedy i jak?

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Według oficjalnych danych z 14 stycznia, do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało w Polsce 369 tys. osób. Akcja szczepień - w fazie zero dotycząca pracowników służby zdrowia - ruszyła 27 grudnia z wykorzystaniem szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech. Do Polski dotarł także pierwszy transport szczepionki firmy Moderna.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Ubywa miejsc dla pacjentów z COVID-19
Zmarło blisko 400 osób zakażonych koronawirusem

Przez telefon, przez internet albo osobiście od 15 stycznia każdy może zgłosić się na szczepienie przeciw COVID. W tym celu na stronie gov.pl/szczepimysie należy wybrać "zgłoszenia", a następnie wypełnić formularz. Konieczne będzie podanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, adresu e-mail, kodu pocztowego oraz - opcjonalnie - numeru telefonu).

Od 15 stycznia na konkretny termin szczepienia mogą zapisać się osoby po 80. roku życia. Od 22 stycznia rejestracja obejmie osoby po 70. roku życia.

Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Zarejestrować się można pod numerem telefonu 989 (potrzebny będzie PESEL i numer telefonu komórkowego, rejestrować można także członków rodziny), za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl (należy posiadać profil zaufany) oraz w punkcie szczepień.

W TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany, czy infolinia 989 wytrzyma, skoro pierwszego dnia pod wskazany numer może dzwonić 1,7 mln osób. - Jestem spokojny - odparł.

Dopytywany, Kraska powiedział, że w infolinii 989 zatrudnionych jest kilkaset osób. - Tak, żebyśmy nie czekali na połączenie - dodał.

Dowiedz się więcej: Ile trwa odporność po szczepieniu przeciw COVID-19?

Czy małżeństwo, w którym jedna osoba ukończyła 80 lat, a druga 70, może wspólnie udać się na szczepienie? - Szczepienia powyżej 70. roku życia odbędą się od 25 stycznia - odpowiedział wiceminister.

- Chcieliśmy dać pierwszeństwo osobom powyżej 80. roku życia, żeby ten tydzień miały na własną rejestrację - mówił.

- (W tygodniu od 15 stycznia) dajemy jakby fory tym osobom, które niestety najczęściej trafiają do szpitali, one też najczęściej są w tej grupie, która niestety umiera z powodu zakażenia koronawirusem - powiedział Waldemar Kraska. - Dlatego chcemy je najszybciej zarejestrować i jak najszybciej zaszczepić - tłumaczył.

Jak będzie wyglądać procedura w przypadku osób młodszych, które teraz zgłoszą się na szczepienie przeciw COVID? - Jeśli zgłosimy, że chcemy się zaszczepić, wypełnimy formularz internetowy, dostaniemy potem potwierdzenie tej rejestracji i - jeśli nastąpi kolejność naszej grupy - -e-mailem otrzymamy potwierdzenie, że możemy się zarejestrować i termin rejestracji będzie dostarczony na maila - powiedział wiceminister zdrowia.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”