Według oficjalnych danych z 14 stycznia, do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało w Polsce 369 tys. osób. Akcja szczepień - w fazie zero dotycząca pracowników służby zdrowia - ruszyła 27 grudnia z wykorzystaniem szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech. Do Polski dotarł także pierwszy transport szczepionki firmy Moderna.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Ubywa miejsc dla pacjentów z COVID-19
Zmarło blisko 400 osób zakażonych koronawirusem

Przez telefon, przez internet albo osobiście od 15 stycznia każdy może zgłosić się na szczepienie przeciw COVID. W tym celu na stronie gov.pl/szczepimysie należy wybrać "zgłoszenia", a następnie wypełnić formularz. Konieczne będzie podanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, adresu e-mail, kodu pocztowego oraz - opcjonalnie - numeru telefonu).

Od 15 stycznia na konkretny termin szczepienia mogą zapisać się osoby po 80. roku życia. Od 22 stycznia rejestracja obejmie osoby po 70. roku życia.

Szczepienia dla seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Zarejestrować się można pod numerem telefonu 989 (potrzebny będzie PESEL i numer telefonu komórkowego, rejestrować można także członków rodziny), za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl (należy posiadać profil zaufany) oraz w punkcie szczepień.

W TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany, czy infolinia 989 wytrzyma, skoro pierwszego dnia pod wskazany numer może dzwonić 1,7 mln osób. - Jestem spokojny - odparł.

Dopytywany, Kraska powiedział, że w infolinii 989 zatrudnionych jest kilkaset osób. - Tak, żebyśmy nie czekali na połączenie - dodał.

Dowiedz się więcej: Ile trwa odporność po szczepieniu przeciw COVID-19?

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czy małżeństwo, w którym jedna osoba ukończyła 80 lat, a druga 70, może wspólnie udać się na szczepienie? - Szczepienia powyżej 70. roku życia odbędą się od 25 stycznia - odpowiedział wiceminister.

- Chcieliśmy dać pierwszeństwo osobom powyżej 80. roku życia, żeby ten tydzień miały na własną rejestrację - mówił.

- (W tygodniu od 15 stycznia) dajemy jakby fory tym osobom, które niestety najczęściej trafiają do szpitali, one też najczęściej są w tej grupie, która niestety umiera z powodu zakażenia koronawirusem - powiedział Waldemar Kraska. - Dlatego chcemy je najszybciej zarejestrować i jak najszybciej zaszczepić - tłumaczył.

Jak będzie wyglądać procedura w przypadku osób młodszych, które teraz zgłoszą się na szczepienie przeciw COVID? - Jeśli zgłosimy, że chcemy się zaszczepić, wypełnimy formularz internetowy, dostaniemy potem potwierdzenie tej rejestracji i - jeśli nastąpi kolejność naszej grupy - -e-mailem otrzymamy potwierdzenie, że możemy się zarejestrować i termin rejestracji będzie dostarczony na maila - powiedział wiceminister zdrowia.