Dopuszczenie szczepionki Bharat Biotech do użycia wzbudziło w Indiach kontrowersje, ponieważ zrobiono to bez twardych dowodów, że szczepionka skutecznie chroni przed rozwinięciem się COVID-19.

W ciągu ostatnich trzech dni szczepionkę Bharat Biotech podano dziesiątkom tysięcy obywateli Indii.

We wtorek indyjska firma farmaceutyczna poinformowała, że osoby przyjmujące jej szczepionkę powinny poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych lekach i historii reakcji alergicznych.

Bharat Biotech ostrzega przed możliwą silną reakcją alergiczną na składniki szczepionki - może ona wywołać problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, wysypkę, zawroty głowy i ogólne osłabienie.

4 stycznia w Indiach dopuszczono do użycia szczepionkę AstraZeneca i szczepionkę Bharat Biotech. Jednak indyjski regulator podjął decyzję ws. krajowej szczepionki nie publikując danych na temat jej skuteczności.

Większość szpitali szczepi pracowników ochrony zdrowia szczepionką AstraZeneca. W tych szpitalach, w których podawana jest indyjska szczepionka, liczba osób chcących się szczepić jest niższa - przyznają przedstawiciele indyjskiej ochrony zdrowia.