Aktualizacja: 10.02.2021 18:07 Publikacja: 10.02.2021 18:07
Foto: AFP
Obydwie firmy poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że "badają możliwości" przyspieszenia produkcji szczepionek w II kwartale 2021.
Komunikat producenta szczepionki jest następstwem kontrowersji wokół dostaw szczepionki AstraZeneca do Unii Europejskiej, co wywołało napięcia między Brukselą a Londynem.
AstraZeneca poinformowała, że ??w następstwie decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zatwierdzeniu szczepionki, wysyłka 17 milionów dawek, która rozpoczęła się 5 lutego, będzie kontynuowana w nadchodzących tygodniach.
Dostawa kolejnych dawek planowana jest na marzec - dodała w komunikacie grupa farmaceutyczna.
Zgodnie z umową AstraZeneca i Biologika zainwestują w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie produkcyjnym w Dessau we wschodnich Niemczech.
Inwestycja, której szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, mogłaby również pozwolić na wytwarzanie szczepionek na koronawirusa, produkowanych przez inne firmy farmaceutyczne.
Współpraca ta sprawiłaby, że IDT Biologika byłaby firmą o jednej z największych zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie.
- Umowa ta znacznie pomoże Europie w zbudowaniu niezależnej zdolności produkcyjnej szczepionek, która pozwoli jej sprostać wyzwaniom związanym z trwającą pandemią i stworzyć strategiczne możliwości dostaw na przyszłość - powiedział Pascal Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca. - Chciałbym podziękować niemieckiemu rządowi federalnemu i Komisji Europejskiej za wsparcie naszych wysiłków - dodał.
Szczepionka AstraZeneca, opracowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, już wcześniej zyskała uznanie ze względu na niski koszt w porównaniu z jej odpowiednikami oraz łatwość przechowywania -wystarczy do tego zwykła lodówka.
Szczepionka aż do dziś nie była zalecana dla seniorów - pula osób w wieku 65 + poddana badaniu była zbyt mała, aby rzetelnie ocenić skuteczność i bezpieczeństwo preparatu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski za...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA przekazały Ukrainie dwa niesprawne m...
Nie możemy oddać Białorusi Rosji. Skutki będą nieodwracalne. Odczują je w całej Europie – mówi „Rzeczpospolitej”...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump przekonuje w wywiadzie dla...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas