Aktualizacja: 10.02.2021 18:07 Publikacja: 10.02.2021 18:07
Foto: AFP
Obydwie firmy poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że "badają możliwości" przyspieszenia produkcji szczepionek w II kwartale 2021.
Komunikat producenta szczepionki jest następstwem kontrowersji wokół dostaw szczepionki AstraZeneca do Unii Europejskiej, co wywołało napięcia między Brukselą a Londynem.
AstraZeneca poinformowała, że ??w następstwie decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zatwierdzeniu szczepionki, wysyłka 17 milionów dawek, która rozpoczęła się 5 lutego, będzie kontynuowana w nadchodzących tygodniach.
Dostawa kolejnych dawek planowana jest na marzec - dodała w komunikacie grupa farmaceutyczna.
Zgodnie z umową AstraZeneca i Biologika zainwestują w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie produkcyjnym w Dessau we wschodnich Niemczech.
Inwestycja, której szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, mogłaby również pozwolić na wytwarzanie szczepionek na koronawirusa, produkowanych przez inne firmy farmaceutyczne.
Współpraca ta sprawiłaby, że IDT Biologika byłaby firmą o jednej z największych zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie.
- Umowa ta znacznie pomoże Europie w zbudowaniu niezależnej zdolności produkcyjnej szczepionek, która pozwoli jej sprostać wyzwaniom związanym z trwającą pandemią i stworzyć strategiczne możliwości dostaw na przyszłość - powiedział Pascal Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca. - Chciałbym podziękować niemieckiemu rządowi federalnemu i Komisji Europejskiej za wsparcie naszych wysiłków - dodał.
Szczepionka AstraZeneca, opracowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, już wcześniej zyskała uznanie ze względu na niski koszt w porównaniu z jej odpowiednikami oraz łatwość przechowywania -wystarczy do tego zwykła lodówka.
Szczepionka aż do dziś nie była zalecana dla seniorów - pula osób w wieku 65 + poddana badaniu była zbyt mała, aby rzetelnie ocenić skuteczność i bezpieczeństwo preparatu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W życie wszedł właśnie układ o partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tucker Carlson przyjechał do Moskwy i przeprowadził wywiad z Siergiejem Ławrowem.
Piloci Bundeswehry wykonywali lot patrolowy nad Morzem Bałtyckim, gdy w ich stronę wystrzelono racę z pokładu rosyjskiego statku.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że od początku wojny ukraińska armia straciła „znacznie mniej” niż 80 tysięcy żołnierzy.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
W listopadzie w południowo-zachodniej prowincji Demokratycznej Republiki Konga, Kwango, pojawiła się tajemnicza choroba - podaje Reuters, powołując się na lokalne władze.
Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Zdrowe nawyki dotyczące snu mają duży wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że nieregularny rytm snu może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Znacząco zwiększa ryzyko zawału i udaru.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas