Aktualizacja: 10.02.2021 18:07 Publikacja: 10.02.2021 18:07
Foto: AFP
Obydwie firmy poinformowały we wspólnym oświadczeniu, że "badają możliwości" przyspieszenia produkcji szczepionek w II kwartale 2021.
Komunikat producenta szczepionki jest następstwem kontrowersji wokół dostaw szczepionki AstraZeneca do Unii Europejskiej, co wywołało napięcia między Brukselą a Londynem.
AstraZeneca poinformowała, że ??w następstwie decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA) o zatwierdzeniu szczepionki, wysyłka 17 milionów dawek, która rozpoczęła się 5 lutego, będzie kontynuowana w nadchodzących tygodniach.
Dostawa kolejnych dawek planowana jest na marzec - dodała w komunikacie grupa farmaceutyczna.
Zgodnie z umową AstraZeneca i Biologika zainwestują w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie produkcyjnym w Dessau we wschodnich Niemczech.
Inwestycja, której szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, mogłaby również pozwolić na wytwarzanie szczepionek na koronawirusa, produkowanych przez inne firmy farmaceutyczne.
Współpraca ta sprawiłaby, że IDT Biologika byłaby firmą o jednej z największych zdolności produkcyjnych szczepionek w Europie.
- Umowa ta znacznie pomoże Europie w zbudowaniu niezależnej zdolności produkcyjnej szczepionek, która pozwoli jej sprostać wyzwaniom związanym z trwającą pandemią i stworzyć strategiczne możliwości dostaw na przyszłość - powiedział Pascal Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca. - Chciałbym podziękować niemieckiemu rządowi federalnemu i Komisji Europejskiej za wsparcie naszych wysiłków - dodał.
Szczepionka AstraZeneca, opracowana we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego, już wcześniej zyskała uznanie ze względu na niski koszt w porównaniu z jej odpowiednikami oraz łatwość przechowywania -wystarczy do tego zwykła lodówka.
Szczepionka aż do dziś nie była zalecana dla seniorów - pula osób w wieku 65 + poddana badaniu była zbyt mała, aby rzetelnie ocenić skuteczność i bezpieczeństwo preparatu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas