W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało o 9 073 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, co w porównaniu z poprzednim tygodniem oznacza wzrost o 29,5 proc. W środę i we wtorek dobowe liczby przypadków były o ponad 25 proc. wyższe niż w ubiegłym tygodniu.

Pytany o te dane główny doradca premiera ds. COVID-19 powiedział w TVN24, że jeszcze nie oblewa się zimnym potem, ale "już troszkę dreszcze ma". - To rzeczywiście może być wstęp przed burzą, a od nas zależy w gruncie rzeczy, czy do tej burzy dojdzie, czy nie - dodał.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Przybywa objętych kwarantanną. Najwyższy wzrost od 37 dni
Blisko 30 proc. więcej zakażeń niż przed tygodniem

Prof. Andrzej Horban stwierdził, że trzecia fala epidemii SARS-CoV-2 nie jest nieuchronna. - Od nas zależy - podkreślił. Dodał, że mamy dane mówiące, że powinien nastąpić wzrost zakażeń. Zaznaczył, że przemawia za tym kilka czynników. W tym kontekście wymienił sezon, spadającą odporność ludzi przebywających w domach oraz sytuację w krajach sąsiednich. - Koniec lutego, początek marca to tradycyjny okres, kiedy dochodzi do zwiększenia zakażeń układu oddechowego, czyli grypa i zakażenia grypopodobne - powiedział.

Otwarcie restauracji? "To już gorzej"

Prof. Horban jest przewodniczącym Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim. Pytany, co będzie rekomendował w związku z sytuacją epidemiczną odparł, że zależy to od wydarzeń najbliższego tygodnia. - Jeżeli będziemy obserwowali wzrost zakażeń, wzrost odsetka wirusa brytyjskiego pośród zakażonych, to być może należy się cofnąć o krok - stwierdził, odnosząc się do luzowania obostrzeń narzuconych przez władze.

Andrzej Horban mówił, że jeżeli wzrosty nie będą duże to można rozważyć dalsze stopniowe otwieranie gospodarki i życia społecznego. - Tutaj dyskutujemy o szkole podstawowej, do końca szkoły podstawowe powinno się otworzyć - dodał.

Czy będzie rekomendacja, by zezwolić na działalność stacjonarną restauracji? - A to już gorzej - powiedział. Prof. Horban przyznał, że nie stać nas na lockdown i że według ekspertów każdy dzień zamknięcia gospodarki to ok. miliard złotych straty.

Dopytywany o swe rekomendacje główny doradca premiera ds. COVID-19 powiedział, że wzrost liczby zakażeń z 10 do 15 tys. powinien być "bardzo alarmowy". - Jeśli trend się utrzyma, to pod koniec tygodnia trzeba będzie coś zrobić - zaznaczył.

Możliwe otwarcie podstawówek w części województw

- Może należałoby rozważyć regionalizację - dodał podkreślając, że na południu kraju nowych zakażeń jest mniej niż w północnej części Polski. W województwach na północy, kontynuował, zakażenie wykryto u 8-9 proc. nauczycieli, a średnio w kraju u 2 proc., tyle co przy poprzednich badaniach przesiewowych.

Prof. Andrzej Horban poinformował, że rozważany jest wariant, by do nauki stacjonarnej mogli wrócić uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych w południowej połowie kraju. Według rozmówcy TVN24, w tym roku szkolnym możliwe jest ponowne otworzenie szkół.

Nowe rozporządzenie ws. zasłaniania ust i nosa

Prof. Horban został także zapytany, czy rekomenduje, by w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa został zmodyfikowany, by nie można było stosować np. przyłbic czy chust. - Rada Medyczna wydaje tego typu twarde zalecenie. Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich, to jest zawracanie głowy - oświadczył w TVN24.

Dodał, że tego typu zalecenia w postaci rozporządzeń ma prawo wydawać minister zdrowia. Horban dodał, że "minister już to robi" i wyraził nadzieję, że rozporządzenie zostanie wydane przez Adama Niedzielskiego dzisiaj.

- Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej tzw. chirurgicznych - podkreślił.

- Jeżeli mamy od roku epidemię to bardzo dziwne jest, że przedsiębiorcy w Polsce nie są w stanie się na tyle skupić, żeby zalać kraj maskami profesjonalnymi, a nawet maskami z tzw. fizeliny - mówił.

- Oprócz tego, że minister wyda rozporządzenie to jest jeszcze apel do państwa, żeby do tego rozporządzenia byli uprzejmi się zastosować, bo minister sobie może wydawać, a jeżeli państwo tego nie zrobią to w tym momencie cała zabawa na nic - powiedział prof. Andrzej Horban.