- W województwie warmińsko-mazurskim obserwujemy spory wzrost - to blisko 48 zakażeń na dobę na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 7 dni - mówił rzecznik resortu zdrowia, który dodał, że wskaźnik ten jest wyższy od 30 również w woj. lubuskim i woj. pomorskim.

Andrusiewicz zwrócił też uwagę, że wzrosty liczby zakażeń widać też na południu - gdzie w ciągu doby wynoszą one nawet po 50 proc.

- Dziennie wzrosty o 50 proc. pokazują, że w niedługim czasie te województwa mogą dołączyć do województw północnych - ostrzegł Andrusiewicz.

- Apelujemy o rozwagę w nadchodzący weekend, bo te weekendy w Polsce wyglądają na dość poluzowane - dodał. - Również w innych częściach kraju możemy podjąć decyzję o powrocie do innych obostrzeń - podkreślił.

Andrusiewicz zapowiedział, że rozporządzenie ws. obostrzeń jakie będą obowiązywać w Polsce od 27 lutego powinno być opublikowane ok. 13-14.

Jednocześnie rzecznik resortu zdrowia poinformował, że o godzinie 10 zespół ds. szczepień przy Ministrze Zdrowia zarekomendował poszerzenie grupy szczepionej szczepionką AstraZeneca o grupę osób w wieku 65-69 lat.

- Ok. południa powinien być komunikat o rozszerzeniu grupy szczepionej tą szczepionką - dodał.