W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w Genewie dr Michael Ryan stwierdził, że choć zaszczepienie na COVID-19 pracowników ochrony zdrowia i osób najbardziej narażonych na ostry przebieg COVID-19 uchroni nas od "tragedii i strachu" to jednak "byłoby przedwczesne i nierealistyczne uważać, ze skończymy z wirusem do końca roku".

- Jeśli szczepionki zaczną wpływać nie tylko na (zmniejszenie) liczby zgonów, nie tylko na (liczbę) hospitalizacji, ale też będą miały znaczący wpływ na dynamikę (epidemii) i ryzyko transmisji, wówczas przyspieszymy na drodze do kontrolowania pandemii - stwierdził Ryan.

Według wyliczeń WHO liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych na świecie w ubiegłym tygodniu wzrosła po raz pierwszy tydzień do tygodnia od niemal dwóch miesięcy.

Liczba zakażeń rosła w czterech z sześciu regionów na jakie dzieli świat WHO: w Amerykach, w Europie, w Azji Południowo-Wschodniej i we wschodnim basenie Morza Śródziemnego.

- To rozczarowujące, chociaż nie zaskakujące - stwierdził dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dyrektor generalny WHO ostrzegał państwa przed "poleganiem wyłącznie na szczepionkach".

- Podstawowe środki ochrony zdrowia (dystans, dezynfekcja, noszenie masek etc. - red.) pozostają fundamentem odpowiedzi (na pandemię - red.) - dodał.