Bandarenko został zabity przez funkcjonariuszy białoruskiego OMON w listopadzie 2020 roku, w czasie protestów przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki.

31 grudnia 2020 roku została złożona interpelacja do prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie objęcia patronatem inicjatywy nazwania ronda na skrzyżowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy oraz ul. Puławskiej imieniem Ramana Bandarenki.

Z kolei W Dniu Solidarności z Białorusią 7 lutego przedstawiciele ruchu Polska 2050 spotkali się właśnie na tym rondzie z przedstawicielami Centrum Białoruskiej Solidarności i Inicjatywy Wolna Białoruś. Razem uczcili pamięć Ramana Bandarenki, apelując do władz Warszawy o nazwanie jego imieniem ronda na skrzyżowaniu POW i ul. Puławskiej.

Białoruskie organizacje działające w Polsce (Centrum Białoruskiej Solidarności i Inicjatywa Wolna Białoruś) wystosowały petycję do prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego popierającą inicjatywę.

- Jedynie 550 kilometrów dzieli Mińsk od Warszawy. To tam funkcjonariusze zabijają osoby przeciwstawiające się dyktaturze. Raman Bandarenka to bohater nowej Wolnej Białorusi. Zabity, ale nie zapomniany. Nadanie jego imienia rondu przy Południowej Obwodnicy Warszawy byłoby pięknym gestem wobec wszystkich Białorusinów, który dziś walczą o wolność i tak bardzo potrzebują sąsiedzkiego wsparcia. Solidarność naszą bronią! – uważa Alina Kouszyk z Centrum Białoruskiej Solidarności.

- Cieszę się, że przedstawiciele białoruskich organizacji działających w Polsce wystosowali do prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego petycję popierającą inicjatywę nadania imienia Ramana Bandarenki rondu na skrzyżowaniu Południowej Obwodnicy Warszawy i Puławskiej. Większość z podpisujących to Białorusini na co dzień mieszkający, pracujący w Warszawie. Białorusini doceniają, że na miejskim Ratuszu zawisła flaga biało-czerwono-biała czy Pałac Kultury został podświetlony w barwy Wolnej Białorusi. Tym bardziej oczekują, że władze Warszawy uczczą śmierć bestialsko zakatowanego przez OMON Ramana Bandarenki. Wierzę, że Pan prezydent obejmie swoim patronatem tę inicjatywę i za kilkanaście tygodni będziemy mogli wysłać sygnał do naszego wschodniego sąsiada, że wspieramy ich drogę do Wolnej Białorusi – dodaje pomysłodawca nazwania ronda Paweł Lenarczyk, radny dzielnicy Ursynów Polska 2050/Otwarty Ursynów.