Szczyt klimatyczny. Andrzej Duda wśród 40 zaproszonych przez Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaprosił prezydentów Rosji i Chin na pierwszy wirtualny szczyt klimatyczny, który odbędzie się w dniach 22 i 23 kwietnia. Wśród zaproszonych jest także prezydent Andrzej Duda.

Aktualizacja: 26.03.2021 20:35 Publikacja: 26.03.2021 19:35

Szczyt klimatyczny. Andrzej Duda wśród 40 zaproszonych przez Joe Bidena

Foto: AFP

O zaproszeniu dla Władimira Putina i Xi Jinpinga poinformował w piątek przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu.

Na spotkanie, którego gospodarzem będą Amerykanie, zaproszono czterdziestu światowych przywódców. Organizowany szczyt ma podkreślić powrót Waszyngtonu na linię frontu walki ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka, po tym jak poprzedni prezydent Donald Trump wycofał się z tego procesu.

Oprócz prezydentów Chin i Rosji, zaproszenie otrzymali również m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, premier Kanady Justin Trudeau, szefowa KE Ursula von der Leyen, szef RE Charles Michel, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Izraela Beniamin Netanjahu, premier Japonii Yoshihide Suga, premier Włoch Mario Draghi i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Dowiedz się więcej:

Prezydent USA: Uważam, że Władimir Putin jest zabójcą

Putin po słowach Bidena: Życzę mu zdrowia

W ubiegłym tygodniu Joe Biden nazwał Władimira Putina mordercą. W odpowiedzi prezydent Rosji zaproponował rozmowę. Ostatnia rozmowa telefoniczna obu prezydentów miała miejsce pod koniec stycznia. Prezydent Rosji powiedział, że odbyła się ona na prośbę Bidena.

O prezydencie Chin Biden powiedział, że nie ma w sobie nic demokratycznego. Ostrzegł, że XXI wiek będzie stał pod znakiem walki demokracji z autorytaryzmem.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”