Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrywanych w Polsce w ostatnich dwóch dniach przekroczyła poziom 30 tysięcy na dobę. W piątek resort zdrowia poinformował o 35 143 zakażeniach koronawirusem - to największa liczba wykrytych w ciągu doby zakażeń od początku epidemii.

Rekordowa jest też liczba chorych na COVID-19 pod respiratorami i liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem.

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek o zaostrzeniu obowiązujących w kraju obostrzeń. Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte są żłobki i przedszkola, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i sklepy meblarskie, salony fryzjerskie, salony kosmetyczne, studia urody.

Limit osób, które mogą być jednocześnie obsługiwane w sklepie o powierzchni ponad 100 m2 wynosi obecnie 1 osoba na 20 m2 (a nie, jak dotychczas, 1 osoba na 15 m2).

Taki sam limit wiernych obowiązuje w kościołach.

Premier Morawiecki nie wykluczył, że w przypadku, gdyby wprowadzone obostrzenia nie zahamowały wzrostu liczby zakażeń, nie wyklucza wprowadzania dodatkowych obostrzeń - w tym stanu wyjątkowego.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - w przypadku wzrostu liczby zakażeń rząd powinien wprowadzić ograniczenia w swobodzie poruszania się po kraju (np. w formie godziny policyjnej lub zakazu przemieszczania się pomiędzy województwami lub powiatami).

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Na tak zadane pytanie "Tak" odpowiedziało 45,4 proc. respondentów.

Odpowiedzi "Nie" udzieliło 36,9 proc. ankietowanych.

Zdania nie ma w tej kwestii 17,7 proc. respondentów.

- Częściej przeciwni ograniczeniu swobody poruszania się po kraju są badani w wieku do 24 lat (57%), z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (46%) oraz mężczyźni (40% vs kobiety 34%). Poparcie dla tego pomysłu częściej wykazują osoby w wieku pow. 50 lat (55%) oraz mieszkańcy miast liczących 100-199 tys. (56%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.
 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.03-24.03.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.