Według przedstawianych dotychczas oficjalnych danych, dotyczących liczby zgonów chorych na COVID-19, w Meksyku zmarło 201 429 zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Jednak dane dotyczące tzw. zgonów nadliczbowych (zgonów powyżej średniej z ostatnich lat) opublikowane przez resort zdrowia Meksyku wskazują, że do końca szóstego tygodnia 2021 roku w 294 287 aktach zgonu wystawionych w kraju wskazano COVID-19 jako jedną z przyczyn śmierci. To o 61,4 proc. zgonów związanych z COVID-19 więcej niż wynikało z podawanych wówczas danych (po sześciu tygodniach 2021 roku podawana przez meksykański rząd liczba zgonów chorych na COVID-19 wynosiła 182 301).

Meksykański rząd wielokrotnie przyznawał, że rzeczywista skala epidemii w kraju - zarówno liczba zakażeń, jak i liczba zgonów, jest zapewne znacznie większa, niż wynika z oficjalnie przedstawianych danych. To pokłosie stosunkowo niewielkiej liczby testów na COVID-19 przeprowadzanych w Meksyku.

W efekcie nie u wszystkich zmarłych z symptomami COVID-19 zakażenie koronawirusem było potwierdzone wynikiem testu. Mimo to - w przypadku podejrzenia COVID-19 u takiej osoby - informacja o tym, że zakażenie koronawirusem przyczyniło się do śmierci, może pojawić się w akcie zgonu - wyjaśnia Reuters.

Łącznie, od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, do szóstego tygodnia 2021 roku, liczba zgonów nadliczbowych w Meksyku wyniosła 417 002.