Papież powiedział podczas niedzielnego nabożeństwa, że  modli się, aby wiele krajów przyjmowało afgańskich uchodźców i, wyraźnie nawiązując do wcześniejszych restrykcji talibów dotyczących szkolnictwa dla kobiet, podkreślił, jak ważna jest edukacja młodych Afgańczyków.

- W tych momentach niepokoju, w których Afgańczycy szukają schronienia, modlę się za najsłabszych spośród nich – powiedział setkom ludzi na Placu Świętego Piotra w swoim cotygodniowym błogosławieństwie. - Modlę się, aby wiele krajów przyjęło ich i chroniło tych, którzy szukają nowego życia.

Papież jest zdecydowanym zwolennikiem praw uchodźców i migrantów.

Tysiące Afgańczyków ewakuowanych przez Stany Zjednoczone czekają w tzw. hubach tranzytowych w krajach takich jak Katar, Niemcy czy Włochy. Tysiące innych próbuje opuścić ojczyznę przejściami lądowymi z sąsiednimi krajami, takimi jak Pakistan.

Czytaj więcej

Kościół z pomocą dla Afgańczyków. Zbiórki w całym kraju

-   Modlę się również za przesiedlonych wewnętrznie, aby mieli pomoc i niezbędną ochronę. Oby młodzi Afgańczycy otrzymali wykształcenie, które jest podstawowym dobrem dla rozwoju człowieka – powiedział Franciszek.

Ostatnim razem, gdy bojownicy islamscy byli u władzy w Afganistanie, kobiety nie mogły pracować, a dziewczęta nie mogły chodzić do szkoły.