O tym, że Seehofer może odejść z rządu, agencje informowały w niedzielę wieczorem. Lider CSU poinformował o tym w czasie posiedzenia swojej partii poświęconego omówieniu ustaleń ws. imigrantów poczynionych na czwartkowo-piątkowym szczycie UE.
Ostatecznie jednak politycy CSU Seehofera przekonali go, by odbył jeszcze jedno spotkanie z Merkel próbując rozwiązać spór ws. polityki imigracyjnej między nim, a kanclerz Niemiec. Ostateczną decyzję ws. odejścia z rządu Seehofer ma podjąć w ciągu trzech dni.
Gdyby CSU, albo część polityków CSU opuściło koalicję, wówczas rząd Angeli Merkel, którego stworzenie było bardzo trudne i wymagało ponownego zaproszenia do współudziału we władzy SPD (to tzw. wielka koalicja), mógłby upaść po zaledwie trzech miesiącach od sformowania.
Kryzys polityczny w Niemczech to najnowszy sygnał zjawiska pogłębiania się podziału w UE między siłami, które chcą utrzymania otwartych granic i tymi, które chcą ograniczenia napływu imigrantów - zauważa Reuters.
Politycy CSU zarzucają Merkel, że ta odrzuciła kilka propozycji kompromisu ws. polityki imigracyjnej Niemiec przedstawionych jej przez Seehofera. Szef niemieckiego MSW chce zaostrzenia polityki migracyjnej i zawracania części imigrantów z granicy Niemiec. Merkel odrzuca takie rozwiązanie.