"KE zatwierdziła dziś siódmą umowę zakupu z wyprzedzeniem (APA) z firmą farmaceutyczną, aby zapewnić dostęp do potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w czwartym kwartale 2021 r. i w 2022 r." - czytamy w komunikacie.

W ramach umowy państwa członkowskie będą mogły kupić do 100 milionów dawek szczepionki Novavax, z możliwością zakupu 100 mln dodatkowych dawek w latach 2021-2023.

Czytaj także:
Rzecznik rządu: Zaszczepieni będą mieli łatwiejszy dostęp do pewnych usług

Wcześniej szczepionka będzie musiała zostać zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA).

"Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich" - przekazała Komisja Europejska.

W komunikacie zaznaczono, że umowa z Novavax powiększa "zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, obok umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna oraz pomyślnie zakończonych wstępnych rozmów z Valneva".

- Nowe warianty koronawirusa rozprzestrzeniają się w Europie i na świecie, więc nowa umowa z firmą, która już z powodzeniem testuje skuteczność swojej szczepionki na te warianty, stanowi dodatkową gwarancję ochrony naszej ludności - oceniła cytowana w komunikacie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Szczepionka Novavax oparta jest na białku, wymaga podania dwóch dawek. Preparat jest poddawany przeglądowi etapowemu przez EMA z myślą o ewentualnym wydaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.