Przewodnicząca Komisji Europejskiej wygłosiła w Brukseli oświadczenie, w którym oceniła, że akcja szczepień przeciw COVID-19 w krajach UE przyspiesza. - Im szybciej osiągniemy nasz cel zaszczepienia 70 proc. populacji dorosłych, tym większe mamy szanse na opanowanie wirusa - powiedziała.

Dodała, że do tej pory w Unii Europejskiej wykonano 100 mln szczepień przeciw COVID-19. - Mamy ponad 27 mln Europejczyków w pełni zaszczepionych. To dobra wiadomość - oceniła.

Dowiedz się więcej: Rząd przedłużył obostrzenia. Ruszą żłobki i przedszkola

- Osiągnęliśmy porozumienie z BioNTech/Pfizer, by raz jeszcze przyspieszyć dostawy szczepionek - oświadczyła von der Leyen. Przekazała, że planowana na czwarty kwartał dostawa 50 mln dawek szczepionki tych firm ma zostać zrealizowana do końca czerwca.

Ursula von der Leyen stwierdziła, że KE wyciąga wnioski z pierwszego etapu swej "odpowiedzi na pandemię". Oceniła, że UE musi być gotowa na możliwość doszczepiania osób już zaszczepionych "by przedłużyć odporność", a także na pojawienie się wariantu wirusa odpornego na obecne preparaty, co wymusi konieczność opracowania odpowiednich szczepionek.

- Musimy skupić się na technologiach, które się sprawdziły - powiedziała, wymieniając w tym kontekście szczepionki mRNA.

- Rozpoczynamy z BioNTech/Pfizer negocjacje w sprawie trzeciego kontraktu. Będzie on obejmował dostawę 1,8 mld dawek szczepionki w latach 2022 i 2023 - przekazała.

Czytaj także:
Amantadyna w terapii COVID-19. Wkrótce pierwsze wyniki badań

Umowa ma dotyczyć nie tylko produkcji szczepionek, lecz także "niezbędnych komponentów". - Wszystko to będzie odbywało się w UE - zapowiedziała szefowa KE.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Von der Leyen wyraziła nadzieję, że negocjacje zakończą się "bardzo szybko".

Wcześniej włoski dziennik "La Stampa", powołując się na źródło w resorcie zdrowia podał, że KE zdecydowała, iż w przyszłym roku nie odnowi kontraktów z producentami tzw. wektorowych szczepionek na COVID-19 - AstraZeneką i Johnson&Johnson - na dostawę szczepionek.