- To wszystko zależy od tego czy zachowujemy dystans od siebie, czy nie. Oczywiście, że jest mniejsza wartość masek na świeżym powietrzu jeśli chodzi o ochronę przed zakażeniem. Jeżeli jesteśmy w parku i w promieniu 100 metrów nie ma nikogo, to nikogo nie zakazimy, ale jeśli tuż obok nas pojawiają się osoby, to ryzyko transmisji jest większe, co nie oznacza, że jest duże - mówił prof. Horban pytany o to czy maski noszone pod gołym niebem rzeczywiście chronią przed zakażeniem.

- Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu, które jest istotne epidemiologicznie to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Czyli to noszenie masek na dworze możemy powiedzieć że jest bez sensu - mówił niedawno w RMF FM członek doradzającej premierowi w sprawie koronawirusa Rady Medycznej, prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych.

A czy w maju będzie można znacząco łagodzić obostrzenia? - Maj jest dość długi. Jeśli będzie nam wszystko spadało, a warunki pogodowe będą sprzyjały, to można powoli myśleć o odmrażaniu - mówił prof. Horban.

- Nie wiemy jeszcze co będziemy doradzać premierowi. Wszystko zależy od obserwacji trendów - przyznał epidemiolog pytany o to co Rada Medyczna będzie doradzać ws. obostrzeń premierowi w najbliższym czasie.

- Obostrzenia nakładamy po to, aby ludzie nie umierali w nadmiarze - zaznaczył.

- Jeśli popatrzymy na liczbę zgonów i przebieg epidemii w dłuższym czasie jesteśmy w środku Europy - przekonywał jednocześnie prof. Horban. - Nie mamy większego problemu niż państwa europejskie, mamy taki sam problem - dodał.

A co z powrotem dzieci z klas I-III do szkół? - To są małe dzieci, które chorują rzadziej, bo są paradoksalnie dość odporne na koronawirusa, ponieważ są często zakażane "kuzynami" tego naszego COVID-19. W tych województwach, w których jest teraz bardzo mało zakażeń, w których obostrzenia były wprowadzane dwa tygodnie wcześniej, jest to realne i taka decyzja mogłaby być podjęta - przyznał epidemiolog.

Prof. Horban mówił jednocześnie, że "nie wiemy jak epidemia będzie się dalej rozwijała, nie wiemy jak wirus będzie ewoluował".

- Wirusy są produkowane w tak gigantycznej liczbie w organizmie człowieka, że błędy w replikacji genetycznej wirusa powstają. Taka jest istota wirusów - mówił też epidemiolog.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Pandemia będzie jeszcze kilka lat z nami - ocenił prof. Horban.

A czy szczepione na COVID powinny być dzieci? - Oczywiście, że tak, takie próby trwają, obecnie kończą się badania kliniczne szczepionki Pfizer na dzieciach powyżej 12. roku życia - mówił epidemiolog.

Kiedy osiągniemy odporność stadną? - Stadna będzie wtedy, gdy będziemy mieli 70-80 proc. społeczeństwa zaszczepionego - wyliczał prof. Horban.