Tego dnia w 1949 roku przerwana została sowiecka blokada alianckich sektorów okupowanego Berlina. Blokada trwała dziesięć miesięcy i 17 dni.
Zaczęła się w nocy z 23 na 24 czerwca 1948 roku. Rosjanie zamknęli wtedy punkty kontrolne w miejscach wjazdu do Berlina Zachodniego i wyjazdu z miasta. Odcięto też dostawy energii elektrycznej. – To była próba sił – twierdzi Marek Cichocki, specjalista od stosunków polsko-niemieckich. Rosjanie chcieli zademonstrować, kto jest prawdziwym rozgrywającym na obszarze Niemiec. – Testowano wolę obrony Berlina przez aliantów – podkreśla Cichocki. Na reakcję Amerykanów nie trzeba było długo czekać. Błyskawicznie zorganizowali most powietrzny. Samoloty alianckie lądowały w zablokowanych sektorach w odstępach kilku minut. Dostarczały belińczykom żywność, a nawet węgiel. W ciągu dziewięciu miesięcy alianccy lotnicy wykonali ponad 200 tysięcy lotów. Nie obyło się bez ofiar. Zginęło 39 brytyjskich pilotów i 31 amerykańskich. – Most powietrzny zorganizowany przez aliantów był nazywany także mostem wolności – podkreśla Cichocki i dodaje: – 12 maja to była ważna data dla Niemców z zachodniej części podzielonego kraju. Symbolizowała gotowość Amerykanów i ich sojuszników do obrony Niemiec zachodnich przed komunizmem.
Według niego Rosjanie przerwali blokadę, bo doszli do przekonania, że ponieśli porażkę, a dalsze jej podtrzymywanie i tak nie przyniesie spodziewanego rezultatu. 12 maja 1949 roku do Berlina Zachodniego wjechały pierwsze ciężarówki z żywnością (na zdjęciu).