Pięcioramienna gwiazda widniała na macedońskim godle od 1946 r. Podobnie jak na godłach innych republik byłej Jugosławii. Tyle że w latach 90. nowe bałkańskie państwa szybko ją ze swych godeł usunęły. Z wyjątkiem Macedonii.

– Mieliśmy większe problemy, jak choćby konflikt z Grecją o nazwę państwa. Gwiazda mało kogo interesowała. To nie był priorytet dla żadnego z poprzednich rządów – tłumaczy „Rz” Gordon Georgiew, szef macedońskiego Centrum Badań Strategicznych i Dokumentacji.

Od 1991 r., gdy powstała Macedonia, gwiazda nikogo nie raziła (choć zniknęła z flagi) i nikt przeciwko niej nie protestował. Również teraz – gdy parlament podjął decyzję o jej usunięciu – mało kogo ten fakt zainteresował.

– Macedończycy traktują to jako przejściowe rozwiązanie. Chcemy mieć nowe godło i czekamy na referendum w tej sprawie – podkreśla Georgiew.

– To dobra wiadomość dla Macedonii – mówi „Rz” Vahur Made, wiceszef estońskiej Akademii Dyplomatycznej.

Estonia, która za czasów ZSRR oprócz czerwonej gwiazdy miała w godle sierp i młot, wieniec z gałęzi sosny i kłosów zbóż oraz wschodzące słońce, nowe symbole państwowe miała już w 1990 roku. Co więcej, podobnie jak pozostałe państwa bałtyckie, wprowadziła restrykcje dotyczące używania sowieckich symboli.

– Macedonia jest młodym państwem. Różnimy się od niej tym, że my w przeszłości byliśmy krajem niepodległym. Dlatego wróciliśmy do godła z 1925 roku – mówi Made.

Również Polska i Węgry przywróciły swoim godłom korony. Rumunia zrobiła to w 1992 roku, wracając tradycją do Królestwa Rumunii, a Bułgaria pięć lat później postanowiła wzorować swoje godło na czasach cara. Dopiero w 2004 roku – na rzecz XIX-wiecznego symbolu – z czerwonej gwiazdy zrezygnowała Serbia.

– Ale gwiazdy nie trzeba wcale usuwać. Zamiast tego można na przykład zmienić jej kolor, jak to zrobili Włosi. To komunistyczny symbol zapisany we włoskiej konstytucji z 1948 roku – mówi Made. Również w godle Łotwy istnieją dziś trzy gwiazdy. Tyle, że są żółte.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ