Szczepienia na COVID-19 w Polsce rozpoczęły się - podobnie jak w niemal całej UE - 27 grudnia. Szczepienia te są dobrowolne i finansowane przez państwo. Do 9 maja e-skierowanie na takie szczepienie otrzyma każdy pełnoletni obywatel Polski.

W Polsce dopuszczono jak dotąd do użycia cztery szczepionki - Pfizer/BioNTech, Moderny, AstraZeneki i koncernu Johnson&Johnson (tylko ta ostatnia to szczepionka jednodawkowa).

Prof. Anna Piekarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi, członkini Rady Medycznej przy premierze na antenie TVN24 proponowała przed kilkoma dniami, by - aby skłonić Polaków do szczepienia się przeciw COVID-19 - wprowadzić odpłatność leczenia na COVID-19 u osób niezaszczepionych.

- Zamiast penalizować niezaszczepienie to po momencie, kiedy udostępnimy wszystkim szczepienia, powinno się wprowadzić odpłatność za leczenie COVID-19 - mówiła.

- Nie zdecydowałbym się na wprowadzenie odpłatności za usługi medyczne dla osób niezaszczepionych. Poniesiemy koszty epidemiczne. Takie osoby nie pójdą do lekarza, będą rozsiewały wirusa, będą zgony - skomentował tę propozycję prof. Włodzimierz Gut.

Możliwość wprowadzenia odpłatnego leczenia dla niezaszczepionych na COVID-19 wykluczył też minister zdrowia Adam Niedzielski.

Większość uczestników sondażu SW Research dla rp.pl również opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Na pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem leczenie osób zakażonych koronawirusem, które nie zaszczepią się na COVID, powinno być odpłatne?" 54,5 proc. respondentów odpowiedziało "nie".

Pomysł taki poparło 23,4 proc. ankietowanych.

22,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Przeciwników płatnego leczenia jest więcej wśród osób od dochodzie netto poniżej 1000 zł (64%), osób w wieku 25-34 lata (63%), oraz kobiet (58% vs. mężczyźni 50%). Z kolei zwolenników takiego rozwiązania jest najwięcej w miastach 200-499 tys. (34%), wśród osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (33%), oraz zarabiających pow. 5000 zł (29%) - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27.04-28.04.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.