W ogłoszonym w piątek 35. dorocznym raporcie Departamentu Stanu oceniono, jak prawa człowieka przestrzegane są w 194 krajach świata. Autorzy tegorocznej edycji dokumentu podkreślili, że są one poważnie naruszane w Iranie, Iraku, Birmie, Korei Północnej, Zimbabwe, a także na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi. Zwrócili też uwagę na sytuację w krajach arabskich po wybuchu rewolucji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. I choć stwierdzili, że trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, to prognozują, że zwycięstwo sił prodemokratycznych może poprawić przestrzeganie praw człowieka nie tylko w regionie, ale i na całym świecie.
Departament Stanu zwraca uwagę na trzy tendencje, które były dostrzegalne na świecie w minionym roku. Pierwsza to dynamiczny wzrost pozarządowych organizacji walczących o demokrację i prawa człowieka. We wstępie do dokumentu zauważono, że szefowa dyplomacji USA Hillary Clinton podkreślała wagę NGO w lipcu 2010 roku w Krakowie. Druga tendencja to ogromny rozwój Internetu i technologii elektronicznych ułatwiających porozumiewanie się aktywistów prodemokratycznych.
Departament Stanu zwraca jednak uwagę na to, że kraje takie jak Chiny skutecznie blokują dostęp do Internetu, a także aresztują blogerów i webmasterów. Trzecia tendencją – według autorów raportu – jest rosnąca na świecie przemoc wobec mniejszości religijnych, etnicznych i rasowych oraz dyskryminacja kobiet, a także gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. W rozdziale poświęconym Polsce Departament Stanu wytyka nam wykroczenia policji, zbyt długi czas oczekiwania na rozprawy, nieudolność systemu sprawiedliwości, prawne ograniczenia wolności słowa i korupcję.
Autorzy dokumentu wskazują także na takie problemy, jak dyskryminacja kobiet na rynku pracy, seksualne wykorzystywanie dzieci, okazjonalne incydenty na tle antysemickim, handel żywym towarem oraz dyskryminacja przedstawicieli mniejszości etnicznych, gejów i lesbijek. Według Departamentu Stanu w Polsce dochodzi też do łamania praw pracowniczych i dyskryminacji związków zawodowych.