Sprawę ujawniła francuska prasa, podkreślając, że poprzez zwykły okólnik nagina się prawo. Zgodnie z francuskim ustawodawstwem, wynajęcie matki zastępczej, która ma urodzić cudze dziecko, jest nielegalne. Rządząca lewica zapewniała, że nie zamierza tego zmieniać, choć były naciski, zwłaszcza ze środowisk homoseksualnych.

Rząd jest zdecydowany przeforsować ustawę o małżeństwach homoseksualnych dzięki absolutnej większości w parlamencie

Rozporządzenie minister Christiany Taubiry — która firmuje też projekt omawianego od wczoraj w parlamencie prawa „małżeństwo dla wszystkich "— zdaniem prawicy ujawnia rzeczywiste intencje rządu. Podobnie odczytały je stowarzyszenia LGBT (lesbijek, gejów, bi- i transseksualistów): — To oczekiwana odpowiedź na nasze prośby. Sprawę rozwiązano tak prosto, poprzez okólnik — mówi, cytowana przez Le Figaro, Nathale Mestre, przewodnicząca stowarzyszenia „Les Enfants d'arc-en-ciel"(„Dzieci Tęczy", dzieci par homoseksualnych).

Trwająca w Zgromadzeniu Nardowowym dyskusja nad projektem prawa „Małżeństwo dla wszystkich"., zezwalającym na zawieranie małżeństw i adopcję dzieci przez osoby homoseksualne, to największa debata światopoglądowa, jaka ma miejsce we Francji od dziesięcioleci.

Więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"