Rosja deportuje tysiące Mołdawian

Rosja rozpoczęła deportację obywateli Mołdawii. Tydzień temu Moskwa wprowadziła embargo na mołdawskie wina.

Publikacja: 18.09.2013 11:19

Rosja deportuje tysiące Mołdawian

Foto: Bloomberg

Mołdawska prasa informuje o masowej deportacji swoich obywateli z terytorium Federacji Rosyjskiej. – Po wprowadzeniu embargo na import wina, Rosja rozpoczęła deportację obywateli Mołdawii – pisze mołdawska gazeta Panorama.

- Gdy rozpoczął się konflikt, od razu odczuliśmy presję na rosyjskiej granicy– mówi Georgi Grossu, dyrektor mołdawskiej firmy przewozowej. - Większość dostaje pieczątkę w paszporcie z odmową wjazdu - dodaje.

O masowym powrocie obywateli Mołdawii z Rosji poinformował również gubernator Terytorium Autonomicznego Gagauzji (południe Mołdawii) Mihail Formuzał. – Do naszej administracji ciągle docierają informacje o deportacji naszych obywateli z Rosji. Na rosyjskiej granicy zostały wprowadzone poważne ograniczenia dla Mołdawian – oświadczył w lokalnej prasie Formuzał.

Tydzień temu Rosja wprowadziła embargo na mołdawskie wina. Przyczyną tej decyzji miały być wątpliwości co do jakości importowanych produktów. Jednak sprawa od samego początku miała charakter polityczny.

– Jeżeli Mołdawia podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, będziemy musieli podjąć odpowiednie kroki – mówił rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin podczas swojej ostatniej wizyty w Kiszyniowie. – Ponad 700 tys. obywateli Mołdawii  pracuje w Rosji, a Kiszyniów odwraca się w inną stronę – uprzedzał Rogozin.

Pierwszym krokiem Moskwy było wprowadzenie embargo na mołdawskie wina, drugim zaś krokiem jest deportacja mołdawkich pracowników z Rosji. Trzecim krokiem mogą być ograniczenia dostawy gazu, o których również mówił Rogozin. - Mamy nadzieje, że nie zamarzniecie. Już za niedługo zima – mówił dwa tygodnie temu w Kiszyniowie rosyjski wicepremier.

Rosja kilkakrotnie zwracała się do mołdawskiego rządu z propozycją o przystąpieniu do Unii Celnej (Rosja, Białoruś, Kazachstan). Jednak za każdym razem Mołdawianie odrzucali tę propozycję. W listopadzie Kiszyniów ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Według statystyk Banku Światowego, około 25 procent PKB Mołdawii wynoszą przelewy od obywateli pracujących za granicą. Około 700 tys. Mołdawian przebywa na terytorium Rosji. Masowy powrót obywateli może spowodować zwiększenie bezrobocia w Mołdawii.

Wszystko wskazuje na to, że od upadku ZSRR Rosja straciła dominującą pozycję w regionie. Jednak narzędzia uprawiania zagranicznej polityki Moskwa nie zmienia od lat. „Marchewka" Kremla już dawno nie działa, więc zostaje ekonomiczny „kij", który jeszcze bardziej odstrasza byłe republiki radzieckie od Rosji.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
podcast
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne