Korespondencja z Rzymu
Byłemu ministrowi i senatorowi Francesco Storacemu grozi za to nawet pięć lat więzienia.
Aktualizacja: 03.11.2014 00:41 Publikacja: 03.11.2014 00:41
Foto: AFP
Korespondencja z Rzymu
Byłemu ministrowi i senatorowi Francesco Storacemu grozi za to nawet pięć lat więzienia.
Jeśli Izba Deputowanych też przyjmie tę ustawę, a wydaje się to formalnością, Italia przestanie być jedynym demokratycznym krajem, w którym za zniesławienie dziennikarz może trafić za kratki. Haniebny zapis w kodeksie karnym przewidujący dla żurnalistów karę do pięciu lat więzienia za zniesławienie pochodzi z czasów faszystowskiego reżimu Mussoliniego (1930 r.). Mimo najróżniejszych inicjatyw parlamentarnych nie udawało się go zmienić od 1948 r., czyli od 66 lat. Może dlatego, że we Włoszech aż 25 proc. takich spraw dziennikarzom i mediom wytaczają politycy, a drugie tyle sędziowie.
Projekt ustawy, którą przegłosował Senat, przewiduje jedynie karę finansową do 50 tys. euro oraz usunięcie z internetu informacji uznanej przez sąd za zniesławiającą, podobnie jak poświęcone jej komentarze. Zniesławiający dziennikarz może również otrzymać sześciomiesięczny zakaz uprawiania zawodu.
Zmiany prawa domagała się od Włoch Komisja Europejska, a bezpośrednim impulsem był skandal sprzed dwóch lat, gdy naczelny dziennika „Il Giornale" Alessandro Sallusti dostał za zniesławienie sędziego karę 14 miesięcy więzienia i zaczął ją odbywać w reżimie aresztu domowego. Po kilku dniach dziennikarza ułaskawił prezydent Giorgio Napolitano. Skandal polegał również na tym, że Sallusti nie był autorem dyfamacyjnego tekstu, a skazany został za niedopełnienie kontroli edytorskiej (autora skazano na zapłacenie 4 tys. euro odszkodowania).
Co więcej, sprawę wytoczył sędzia, który wyrokiem pierwszej instancji otrzymał od Sallustiego 5 tys. euro rekompensaty, a za odstąpienie od procedury apelacyjnej w ramach ugody zażądał dalszych 20 tysięcy euro. Sallusti się nie zgodził, a koledzy po fachu zniesławionego sędziego wlepili naczelnemu w apelacji karę 14 miesięcy więzienia i na dodatek dalsze 30 tys. euro odszkodowania. Drakońską karę jednoznacznie interpretowano jako efekt korporacyjnej solidarności bezkarnej sędziowskiej kasty. W dalszym ciągu włoski kodeks karny w art. 278 przewiduje karę do pięciu lat więzienia za obrazę honoru lub prestiżu prezydenta.
Za trzy tygodnie na mocy tego artykułu przed sądem stanie Francesco Storace, były minister zdrowia i senator, obecnie szef bezwpływowej partii Prawica, bo w 2007 r. powiedział, że „prezydent Napolitano nie jest godny sprawowania swojej funkcji". Storace, wówczas minister, oburzał się na mianowanych przez prezydenta senatorów dożywotnich (prezydent mocą konstytucji może mianować pięć takich osób za wybitne zasługi dla Italii) za to, że ci zamiast zachować w kwestiach stricte politycznych bezstronność, jak nakazują dobre obyczaje, utrzymują przy życiu lewicowy rząd Romana Prodiego, który w Senacie miał większość zaledwie dwóch głosów.
Obraził przy tym sędziwą, dożywotnią senatorkę Ritę Levi-Montalcini (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 1986 r., udział w ruchu oporu w czasie wojny), pisząc na blogu, że trzeba jej podesłać kule, żeby mogła żwawiej chodzić i wspierać rząd. Giorgio Napolitano w specjalnej nocie uznał te słowa za niegodne i haniebne, a Storace odpyskował. Potem się zreflektował i przeprosił obrażonych. W tej sprawie udał się nawet na Kwirynał, by pokajać się przed prezydentem. Odbyli godzinną rozmowę przy kawie.
Prezydent Napolitano przeprosiny przyjął, a nawet zapewnił, że jeśli parlament postanowi znieść artykuł 278 kodeksu karnego o obrazie prezydenckiego majestatu, nie będzie się sprzeciwiał.
Sprawa została więc zamknięta dla wszystkich poza włoskim wymiarem sprawiedliwości. W związku z tym teraz, siedem i pół roku po incydencie, Storace stanie przed sądem. Polityk zapowiada, że drugi raz przepraszać za swoje słowa nie ma zamiaru i jeśli sąd zaproponuje mu ugodę, wybierze więzienie, by w ten sposób zaprotestować przeciw, jak to ujął, „kretyńskiemu prawu i arogancji sędziów".
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Korespondencja z Rzymu
Byłemu ministrowi i senatorowi Francesco Storacemu grozi za to nawet pięć lat więzienia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Grecja przepuściła przez swoją przestrzeń powietrzną samolot z rosyjską delegacją z Siergiejem Ławrowem na pokładzie. Ławrow przyleciał do Skopje na spotkanie szefów MSZ państw OBWE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sześć państw tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne wyśle okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Minister kultury Włoch odrzucił wniosek Niemieckiego Państwowego Zbioru Starożytności w Monachium o zwrot starożytnego rzymskiego posągu, kupionego niegdyś przez Hitlera, a oddanego Włochom jako dzieło nielegalnie zdobyte przez nazistów.
Grupa Stellanits posiadająca w swoim portfolio również włoskie marki, chce produkować we Włoszech milion pojazdów rocznie. Z taką propozycją do tamtejszej legislacji wyszedł szef koncernu Carlos Tavares. W zamian firma chce otrzymać dyspensę podatkową oraz pomoc z odroczeniem wprowadzenia normy Euro 7.
Włoski dom mody musi radzić sobie ze strajkiem pracowników, którym nie podoba się przeprowadzka biura projektowego z Rzymu do Mediolanu.
Już od wiosny przyszłego roku turyści, którzy przyjadą do Wenecji z krótką, jednodniową wizytą, będą musieli w wybrane dni zapłacić opłatę za wejściówkę. Bilet ma kosztować 5 euro od osoby.
Raffaele Imperiale, były członek neapolitańskiej mafii, w ramach swojej współpracy z włoskimi władzami oddał sztuczną wyspę u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
"Kto Pani/Pana zdaniem był najlepszym premierem Polski po 2001 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
"Kto Pani/Pana zdaniem był najgorszym premierem Polski po 2001 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Dom mody Missoni, jedna z najbardziej znanych marek świata włoskiej branży modowej, niebawem może zmienić właściciela. Rodzina Missonich rozważa sprzedaż firmy – informuje Reuters.
W poniedziałek intensywne izraelskie naloty uderzyły na południe Strefy Gazy, zabijając i raniąc dziesiątki Palestyńczyków. Od zakończenia rozejmu zginęło 900 osób.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
95 procent Wenezuelczyków poparło w referendum aneksję większości terytorium wschodniego sąsiada.
Aleksander Łukaszenko po raz drugi w tym roku udał się do Państwa Środka. Ale po zerwaniu relacji z UE nie jest już tak atrakcyjny dla Chin.
Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050 Szymona Hołowni powtórzą schemat z wyborów parlamentarnych. Planują start ze wspólnej listy Trzeciej Drogi w wyborach samorządowych - nieoficjalnie informuje Wirtualna Polska.
Była nadzieja, przyszedł brutalny nokaut. Polki przegrały z Niemkami 17:33 na mistrzostwach świata w piłce ręcznej i są pod ścianą. Nasza reprezentacja zagra w fazie zasadniczej, ale droga do ćwierćfinału jest bardzo daleka.
Premier Węgier zażądał usunięcia kwestii członkostwa Ukrainy w UE i wielomiliardowych funduszy przeznaczonych dla tego kraju z porządku obrad szczytu przywódców państw Unii Europejskiej.
Policja powinna przejść gruntowną reformę – zarówno komendanci, na czele z komendantem głównym od granatnika, jak i szeregowi funkcjonariusze prewencji. Dla własnego bezpieczeństwa, ale też naszego.
Marszałek Szymon Hołownia pracuje na lepsze notowania Polski 2050, a dwie największe partie – PiS i KO – w dwa miesiące po wyborach tracą poparcie.
Ukraińskie firmy transportowe szukają nowych szlaków transportowych na teren Unii. Po zablokowaniu przejść w Polsce i Słowacji, pozostają im Węgry i Rumunia.
Czołowy brytyjski dziennik już za kilka tygodni może się znaleźć w rękach Abu Zabi. To monarchia absolutna, w której nikt nie wie, co to wolność prasy.
We wtorek w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbędzie się pożegnanie komendanta głównego Jarosława Szymczyka - ustalili dziennikarze Radia ZET.
Po piątkowym wystrzale krajowych indeksów z początkiem nowego tygodnia zapał inwestorów do zakupów akcji nieco osłabł.
Sukces, który udało się osiągnąć podczas szczytu COP28 zbiegł się z pogrążeniem nadziei na ograniczenie wzrostu temperatur. Pojawiają się głosy, że zmiana celów klimatycznych może okazać się bardziej motywująca.
Wszystko wskazuje, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia względem ery przedprzemysłowej będzie niemożliwe, ale według naukowców to jeszcze nie oznacza fiaska walki o powstrzymanie zmian klimatu.
Nie żyje asp. sztab. Daniel Łuczyński, policjant z Wrocławia, który w piątek w nocy został postrzelony przez Maksymiliana F. Jego stan od początku był krytyczny – poinformowała dolnośląska policja w komunikacie.
Na początku października Legia Warszawa przegrała z holenderskim klubem AZ Alkmaar na ich własnym gruncie w Lidze Konferencji Europy. Wydaje się jednak, że to wydarzenia po meczu były bardziej "emocjonujące" od tych z boiska.
Większość państw gorąco kibicuje swoim kandydatkom i jest z nich dumna, gdy wygrywają wybory Miss Universe. Takie szczęście ominęło jednak tegoroczną laureatkę konkursu, Sheynnis Palacios z Nikaragui. Po zwycięskiej rywalizacji kobieta nie może nawet wrócić do ojczyzny, gdyż władze Nikaragui uznały ją za wroga i oskarżyły o zdradę.
Prezes EBC Christine Lagarde odpowiada na list Adama Glapińskiego. A członkowie zarządu NBP przekonują, że żadne z jego działań nie miało związku z polityką.
Zmarli obaj funkcjonariusze policji postrzeleni przez Maksymiliana F. Zatrzymany mężczyzna strzelił w głowy konwojujących go funkcjonariuszy,
Można już zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania dla osób fizycznych będzie inny niż dla spółek.
Władze w Tallinie ostrzegają wyjeżdżających, że mogą mieć duży problem z powrotem do domu
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas