Zachodnie media z nadzieją o Donaldzie Tusku

Europejscy dziennikarze powitali debiut Donalda Tuska pozytywnie, nawet z entuzjazmem.

Aktualizacja: 02.12.2014 10:21 Publikacja: 02.12.2014 01:00

Zachodnie media z nadzieją o Donaldzie Tusku

Foto: AFP

„Donald Tusk: szansa dla Europy" – pisze „L'Express", największy francuski tygodnik opinii. Zdaniem dziennikarza tygodnika Polak „pod wieloma względami reprezentuje potężny i budujący symbol dla pogrążonej w wątpliwościach Unii". Autor artykułu, Jean-Michel Demetz, wskazuje, że kariera wywodzącego się z bardzo skromnej rodziny Tuska – ojciec stolarz przedwcześnie zmarł, matka była pielęgniarką – odzwierciedla awans klasy średniej całego społeczeństwa, którą upadający komunizm doprowadził do nędzy. „Ponieważ należy do nieznanej we Francji mniejszości kaszubskiej, która była pogardzana przez Niemców i przez komunistów, Tusk instynktownie czuje Europę, tę bogatą mozaikę różnych kultur, i wie, że może ona funkcjonować tylko na podstawie kompromisów, jednocześnie nie ulegając pokusie niemocy".

Nie inaczej polskiego polityka ocenia wzięty francuski portal informacyjny Mediapart, który ostatnio ujawnił powiązania Frontu Narodowego z rosyjskim kapitałem.

„Europa: Donald Tusk albo rewanż Polski" – to tytuł artykułu o byłym polskim premierze w czołowym hiszpańskim dzienniku „La Vanguardia" z Barcelony. Gazeta uważa, że „wraz z przyjściem Tuska, konserwatysty i zdeklarowanego Europejczyka, wzrasta znaczenie Polski i krajów Europy Wschodniej w Unii, a także umacnia się twarda linia przeciw Rosji w samym środku kryzysu ukraińskiego.

Podobnie sprawy widzi „Der Spiegel". Zdaniem największego tygodnika Niemiec „były polski przywódca może stać się kluczowym głosem w kryzysie z Rosją". „Dotychczasowe doświadczenie wydaje się czynić z Tuska odpowiednią osobę dla wyzwań, jakie czekają w Brukseli. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, który nawet nie był premierem Belgii, przez rok, kiedy został wybrany na najważniejszy urząd w Unii, Tusk kierował 39 milionami Polaków przez prawie dwie pełne kadencje. Jego nominacja napełnia wielu Polaków dumą i satysfakcją, że w końcu odgrywają ważną rolę w Europie". „Spiegel" uważa także, że atutem Tuska jest jego charakter, dzięki któremu będzie sprawnie pośredniczył między przywódcami 28 państw.

„Ta rola pasuje do stylu działania Tuska w polityce, co nie jest zaskakujące, bo został zbudowany z tej samej gliny co kanclerz Niemiec Angela Merkel: jest proeuropejski, pragmatyczny i nastawiony na kompromis, z wyczuciem budowy możliwych większości i politycznej wykonalności. Przeszłość nauczyła go sceptycyzmu wobec wielkich ideologii i właśnie to czyni z niego doskonałego pośrednika".

Ale tej opinii nie podzielają już wszystkie europejskie media. Londyński „The Independent" podkreśla: „Po pięciu latach na szczycie skromne podejście Van Rompuya okazało się dokładnie tym, czego potrzebowali przywódcy Unii w tych niespokojnych czasach: zdolności do pozostawienia za drzwiami własnego ego. Belg zostanie zastąpiony przez Donalda Tuska, który przez siedem lat dominował nad politycznym krajobrazem dużego kraju. To radykalna zmiana" –  podkreśla brytyjska gazeta.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1170
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1169
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1168
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w 2024 roku? Rekordowe dane
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku