Al-Qahtani zaprzeczył również informacjom o współtworzeniu przez an-Nusrę nowego podmiotu wspieranego przez niektóre kraje Zatoki Perskiej. Co ciekawe w kwestii finansowania przyznał, że grupa przyjmie wsparcie z każdej strony, w tym od państw, o ile nie koliduje to z ideologią dżihadu i planami wprowadzenia szariatu.

Najprawdopodobniej było to bezpośrednie odniesienie się do rzekomego wspierania grupy przez Katar. Miało nawet dojść do spotkania emira Dżabhat an-Nusra Abu Mohammada al-Julani z wysokim urzędnikiem reprezentującym władze Kataru.

Dwa dni temu w północno-zachodniej Syrii zginął Abu Humam al-Szami, dowódca wojskowy an-Nusry. Informację przekazała m.in syryjska agencja SANA.

Według ich źródeł al-Szami został zabity w nalocie sił koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). Razem z nim najprawdopodobniej zginęli także inni liczący się przywódcy siatki: Abu Omar al-Kurdi, Abu Bar al-Ansari i Abu Musaba al-Falesti.

Warto także przypomnieć, że na początku bieżącego roku setki bojowników an-Nusry opuściło ugrupowanie i przeszło do dużo radykalniejszego IS. Ówczesnej dezercji w terenie próbował zapobiegać właśnie Abu Al-Qahtani.