Juncker za wspólną europejską armią. Sygnał dla Rosji.

Coraz większe poparcie dla idei wspólnej europejskiej armii. Szef KE Juncker widzi nakaz działania ze względu na napięcia w relacjach z Rosją.

Aktualizacja: 08.03.2015 16:36 Publikacja: 08.03.2015 16:24

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker

Foto: AFP

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiada się za utworzeniem wspólnej armii w Europie. - Przy pomocy takiej armii Europa mogłaby wiarygodnie reagować na zagrożenia pokoju w jednym z państw członkowskich czy państw sąsiedzkich Unii Europejskiej - powiedział szef KE w rozmowie z "Welt am Sonntag".

- Armia europejska nie byłaby po to, by ją natychmiast wysłać z misją - wyjaśnił Juncker. - Wspólna armia Europejczyków wywołałaby u Rosjan wrażenie, że Europa bierze na poważnie obronę wartości Unii Europejskiej - podkreślił szef KE, nawiązując do konfliktu ukraińskiego.

Poparcie rządu RFN

- Europejska armia nie byłaby żadną konkurencją do NATO, tylko wzmocniłaby Europę - wyjaśnił Juncker. Jego zdaniem intensywna współpraca państw europejskich przy zakupie uzbrojenia przyniosłaby "znaczne oszczędności".

Poparcie dla idei luksemburskiego polityka nadeszło od strony niemieckiego rządu.

- Wspólna armia jest europejską wizją, na którą nadszedł obecnie czas - powiedział przewodniczący komisji zagranicznej Bundestagu Norbert Roettgen (CDU).

Także socjaldemokrata Hans-Peter Bartels, przewodniczący komisji ds. obronności w Bundestagu domaga się nowego impulsu w europejskiej polityce obrony. - Nie ma co czekać na wspólną koncepcję wszystkich 28 państw członkowskich, tylko trzeba zacząć od porozumień pomiędzy poszczególnymi państwami.

Minister obrony RFN Ursula von der Leyen (CDU) optuje także za wizją wspólnej europejskiej armii, zastrzegając, że nie da się tego celu osiągnąć w najbliższym czasie. Jak zaznaczyła w wywiadzie udzielonym w lutym br., jest przekonana, że "może nie moje dzieci, ale moje wnuki będą miały Zjednoczone Kraje Europy" i jest w pełni przekonana co do celowości wspólnej europejskiej armii.

Europejski minister finansów

Także w dziedzinie polityki budżetowej UE Jean-Claude Juncker proponowałby zmiany. W jego przekonaniu państwa eurogrupy mogłyby na średnią metę wprowadzić wspólne planowanie budżetowe.

- Jestem za tym, aby państwa eurostrefy na średnią metę otrzymywały wspólne środki budżetowe, by lepiej móc sterować koniunkturą - wyjaśnił. Zasygnalizował, że celowe byłoby wtedy powołanie jednego ministra finansów dla całej eurostrefy.

- Taki minister potrzebowałby pełnej władzy w zakresie ogólnoeuropejskiego budżetu, kontrolowanej przez parlament.

Wyjaśnił przy tym, że świadom jest poważnych przeszkód natury politycznej, które należałoby najpierw usunąć.

- Potrzebne byłyby ogromne zmiany traktatowe, aby osoba sprawująca taki urząd została wyposażona w odpowiednie instrumenty - powiedział. - Wymagałoby to od państw członkowskich rezygnacji z części swojej suwerenności.

 

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1170
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1169
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1168
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Świat
Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w 2024 roku? Rekordowe dane
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku