Sofia Sapega i Raman Pratasiewicz byli na pokładzie samolotu linii Ryanair, który został zmuszony do lądowania w Mińsku. Para nie wsiadła ponownie na pokład maszyny lecącej z Grecji na Litwę. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji podało we wtorek, że 23-latce postawiono zarzuty "w związku z podejrzeniem popełnienia w okresie od sierpnia do września 2020 roku przestępstw z kilku artykułów białoruskiego kodeksu karnego".

Według doniesień jej areszt został przedłużony o dwa miesiące, a ona sama wystąpiła w nagraniu wideo zamieszczonym na kanale Telegram, który jest powiązany z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

Czytaj także: 

Białoruś publikuje transkrypcję rozmowy z pilotem Ryanair

Czy Łukaszenko może stanąć przed trybunałem w Hadze

Kim jest Raman Pratasiewicz? Na celowniku służb od 10 lat

Przyznała się do bycia redaktorem kanału mediów społecznościowych, który ujawnił dane osobowe białoruskich funkcjonariuszy organów ścigania, co jest przestępstwem na Białorusi.

- Jestem Sapega Sofia Andriejewna, urodziłam się 10 lutego 1998 roku. Jestem obywatelką Federacji Rosyjskiej, mieszkam na Litwie - w Wilnie - powiedziała do kokamery.

- 23 maja 2021 roku leciałam tym samym samolotem z Ramanem Pratasiewiczem. Jestem również redaktorem kanału Telegram "Czarna księga", który publikuje prywatne informacje o funkcjonariuszach spraw wewnętrznych - dodała.

Matka Sapega Anna Dudich powiedziała agencji Reuters, że jej córka jest niewinna i znalazła się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie.

Agencja informacyjna RIA cytuje ambasadę Rosji na Białorusi, która przekazała, że Sapega czuje się dobrze i nie skarżyła się na niewłaściwe traktowanie.

Sapega, studentka w Wilnie, była w Grecji z Pratasiewiczem na wakacjach. Wracała do stolicy Litwy, aby obronić swoją pracę magisterską.

Pratasewicz, który również mieszka na Litwie, wystąpił w poniedziałek w nagraniu wideo, w którym przyznał się do odegrania roli w organizowaniu antyrządowych protestów w Mińsku w zeszłym roku. Jego ojciec Dmitrij Pratasiewicz obejrzał nagranie z domu w Polsce i uznał je za wynik przymusu.

Portal społecznościowy Dmitrija Pratasiewicza był jednym z niewielu niezależnych źródeł informacji o Białorusi od czasu, gdy Łukaszenko ogłosił zwycięstwo w wyborach w sierpniu ubiegłego roku, które przez wielu zostały uznane za sfałszowane.

Zmuszenie samolotu linii Ryanair do lądowania pociągnęło za sobą konsekwencje dla białoruskich władz, ponieważ niektóre linie lotnicze zaczęły unikać przestrzeni powietrznej kraju i odmawiać lądowania lub odlotu z tego kraju.