fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Białoruś publikuje transkrypcję rozmowy z pilotem Ryanair

PAP/EPA
Pilot linii Ryanair, który w niedzielę lądował na Białorusi, wielokrotnie pytał o informacje dotyczące rzekomego zagrożenia bombowego, zanim ostatecznie zgodził się na lądowanie w Mińsku - wynika ze stenogramu opublikowanego we wtorek przez władze Białorusi.

Białoruś wysłała w niedzielę myśliwiec, by eskortował samolot, który leciał z Grecji na Litwę. Gdy samolot wylądował w Mińsku, białoruskie władze aresztowały dziennikarza Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę. Kraje zachodnie określiły ten incydent jako porwanie i terroryzm na zlecenie państwa.

Udostępniony we wtorek stenogram różni się od fragmentów opublikowanych wcześniej przez białoruską telewizję państwową, która część wypowiedzi pilota przypisała kontrolerowi. Telewizja państwowa powoływała się na swoją wersję, twierdząc, że pilot prosił o lądowanie w Mińsku. Tak naprawdę doradzał mu to kontroler.

Agencja Reutera opublikowała transkrypcję rozmowy pilota z kontrolerem lotu. Załoga samolotu została poinformowana, że na pokładzie znajduje się bomba, która może być aktywowana nad Wilnem.

- Ze względów bezpieczeństwa zalecamy lądowanie na na UMMS. (kod ICAO dla lotniska w Mińsku) - mówił kontroler.

Pilot dopytywał, skąd pochodzą informacje o ładunku wybuchowym. W odpowiedzi usłyszał, że e-maile w tej sprawie zostały rozesłane do kilku lotnisk.

Kolejne pytanie dotyczyło rekomendowanego lądowania w Mińsku. Pilot chciał wiedzieć, kto wydał taką rekomendację - przewoźnik, lotnisko w Grecji czy na Litwie. - To są nasze zalecenia - odpowiedział kontroler.

Lotnisko w Mińsku zapytało później o decyzję pilota. Ten chciał jeszcze wiedzieć jaki jest kolor kodu - zielony, żółty, bursztynowy czy czerwony. - Mówią, że kod jest czerwony - wskazał kontroler.

- Zrozumiałem, w takim razie prosimy o utrzymywanie obecnej pozycji - odpowiedział pilot. 

- Ogłaszamy stan zagrożenia MAYDAY, MAYDAY, MAYDAY. Naszym zamiarem jest skierowanie się na lotnisko w Mińsku - poinformował pilot.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA