Rzeczpospolita: Theresa May i Beata Szydło wyszły z inicjatywą organizacji Polsko-Brytyjskiego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego, które z czasem przyjęło nazwę Forum Belwederskiego (Belvedere Forum). Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? Co mają państwo nadzieję osiągnąć?
Sir Malcolm Rifkind, współprzewodniczący Forum Belwederskiego: Wielką Brytanię i Polskę łączą ścisłe i historyczne relacje, uznawane przez stronę brytyjską za niezwykle ważne. Były one zawsze bardzo silne. Niemniej obu naszym rządom zależy na tym, by stały się one jeszcze mocniejsze – o prawdziwie strategicznym charakterze. Pierwsze w historii konsultacje międzyrządowe, które odbyły się w listopadzie, stanowią jasny dowód owych intencji.
Forum Belwederskie to kolejny krok w procesie rozwijania naszych relacji z dobrych we wspaniałe. W sercu silnego, strategicznego partnerstwa leży głębokie zaangażowanie na wszystkich poziomach społeczeństwa obywatelskiego. W naszym konkretnym przypadku to zaangażowanie odbywa się w sposób naturalny dzięki dynamicznie działającej społeczności polskiej mieszkającej w Zjednoczonym Królestwie. Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie służyć będzie umacnianiu, strukturalizowaniu i poszerzaniu tego dialogu, jak też wypracowywaniu ściślejszej współpracy między naszymi społeczeństwami na wszystkich poziomach. Stanie się to poprzez coroczne spotkania szerokiego spektrum uczestników z obu stron, reprezentujących środowiska parlamentarne, akademickie, think tanki, biznes, kręgi naukowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, media oraz polską diasporę. Celem spotkania będzie dyskusja oraz debata nad kluczowymi kwestiami bieżącymi oraz identyfikacja obszarów możliwej intensywniejszej i bogatszej współpracy polsko-brytyjskiej.
Kto określił kierunki dyskusji na Forum? Kto decyduje o tematach przewodnich oraz programie, jak też o składzie uczestników?
Strategiczny kierunek wymiany został wypracowany przez wspólny Polsko-Brytyjski Komitet Sterujący, któremu współprzewodniczę wraz z Ryszardem Czarneckim. W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele różnych środowisk i grup interesów, dla których wspólnym mianownikiem są silne więzy polsko-brytyjskie. To Komitet odpowiada za określenie programu i zaproszenie uczestników.