Jedna z ulic zostanie nazwana imieniem Dalajlamy, wygnanego przywódcy duchowego Tybetu, nazywanego przez Pekin niebezpiecznym separatystą.

Inna zostanie nazwana Drogą Męczenników Ujgurskich na cześć muzułmańskiej grupie etnicznej, która według Waszyngtonu i innych państw zachodnich padła ofiarą ludobójstwa, a trzecia Drogą Wolnego Hongkongu. Czwarta ulica zostanie przemianowana na cześć chińskiego biskupa katolickiego, który został uwięziony.

Chiny zaprzeczają oskarżenia o łamanie prawa człowieka.

Przemianowane ulice będą się zbiegać w miejscu, gdzie chiński Uniwersytet Fudan planuje otworzyć kampus oferujący studia magisterskie z zakresu sztuk wyzwolonych, medycyny, biznesu i inżynierii dla 6000 studentów i 500 wykładowców.

- Projekt Fudan poddałby w wątpliwość wiele z wartości, do których Węgry zobowiązały się 30 lat temu - powiedział burmistrz Gergely Karacsony, liberalny opozycjonista, który w przyszłym roku zamierza ubiegać się o fotel premiera Węgier.

Przeciwnicy Orbana oskarżają go o spoufalanie się m.in. z Chinami, Rosją, podczas gdy irytuje europejskich sojuszników poprzez ograniczanie niezależności sądownictwa i mediów.

Uniwersytet Środkowoeuropejski, wiodąca prywatna uczelnia na Węgrzech, przeniosła większość operacji do sąsiedniej Austrii w 2019 roku po tym, jak rząd Orbana uchwalił zmiany prawne, które zagroziły jej statusowi i rozpoczął publiczną kampanię nienawiści przeciwko jej założycielowi, biznesmenowi George'owi Sorosowi.

Karacsony powiedział dziennikarzom, że chiński kampus będzie kosztował węgierskich podatników prawie 2 miliardy dolarów i był sprzeczny z wcześniejszą umową z rządem, aby zbudować akademiki i obiekty dla węgierskich studentów w dzielnicy.

Rząd bronił projektu: "Obecność Uniwersytetu Fudan oznacza, że będzie można uczyć się od najlepszych na świecie" - powiedział w zeszłym tygodniu Tamas Schanda, wiceminister innowacji i technologii.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Według opublikowanego we wtorek badania opinii publicznej przeprowadzonego przez liberalny think tank Republikon Institute, 66 proc. Węgrów sprzeciwia się idei kampusu, a 27 proc. ją popiera.

Orban spotkał się z krytyką w związku z umową o rekonstrukcji kolei Budapeszt-Belgrad z chińską pożyczką w wysokości 2,1 miliarda dolarów oraz za szybką zgodę na chińską szczepionkę przeciwko koronawirusowi, która wciąż nie została zatwierdzona w UE. Jego rząd twierdzi, że chiński preparat pomógł przyspieszyć program szczepień, a finansowanie dróg poprawi połączenia transportowe Węgier.