Oficjalne statystyki wskazują, że w latach 209-2016 spożycie alkoholu w Rosji spadło o jedną trzecią. Władze przypisują ten fakt wprowadzeniu nowych przepisów odnośnie wprowadzenia cen minimalnych, zakazu reklam i ograniczenia sprzedaży alkoholu.

Tylko w 2016 roku, a był to czwarty rok zakazu reklamy napojów alkoholowych w mediach, ilość wypijanego alkoholu przez statystycznego Rosjanina spadła z 12,4 do 10,3 l rocznie. Wskaźnik zgonów z powodu zatrucia napojami wyskokowymi spadł natomiast o połowę - z 11,4 do 5,6 na 100 tysięcy osób.

W tym samym czasie - czyli w ciągu wspomnianych ostatnich pięciu latach - o 40 procent wzrosła liczba Rosjan, którzy aktywnie uprawiają sport. 

Wzrasta również świadomość Rosjan związana z konsekwencjami palenia tytoniu. Liczba osób nałogowo palących papierosy spadła o 22 procent, a wśród nastolatków zwyczaj sięgania po papierosy jest trzy razy mniej powszechny. 

Dane te minister zdrowia Weronika Skworcowa przedstawiła na dorocznym Forum Gajdara, które odbywa się właśnie w Petersburgu.