29-letni Ajsułtan Nazarbajew jest synem przewodniczącej Senatu Kazachstanu Darigi Nazarbajewej, starszej córki Nursułtana Nazarbajewa. Ten ostatni w marcu ubiegłego roku ustąpił ze stanowiska prezydenta, ale pozostał przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa, zachowując de facto władzę.

- Niedługo będą próbowali mnie zabić, albo udowodnić, że jestem chory psychicznie, albo, jak mojego ojca, powieszą w celi - napisał ostatnio na swoim profilu na Facebooku Ajsułtan. W rozmowie z kazachskimi dziennikarzami potwierdził, że osobiście dokonał wpisu i że nikt, jak podejrzewano, na jego profil się nie włamał.

Napisał m.in., że ostatnio "przebywał w więzieniu" i miał "dużo problemów rodzinnych". Zwracał się do brytyjskiej królowej, by zadzwoniła do jego dziadka, a nawet oświadczył, że tak naprawdę nie jest wnukiem tylko synem Nazarbajewa. Skontaktował się też z mieszkającym we Francji oligarchą Muchtarem Abliazowem, uważanym za jednego z głównych przeciwników Nazarbajewa i oskarżanym w ojczyźnie o defraudacje. Abliazow potwierdził "Rzeczpospolitej", że osobiście już rozmawiał z Ajsułtanem.

Kazachska redakcja Radia Swoboda (Radio Azattyq) podaje, że Ajsułtan jesienią ubiegłego roku został skazany przez brytyjski sąd na 18 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Miał zaatakować policjanta podczas interwencji. Skierowano go na przymusowe leczenie do ośrodka odwykowego z powodu uzależnienia od narkotyków. Rodzina Nursułtana Nazarbajewa w żaden sposób nie komentowała tej sprawy.

Ojciec Ajsułtana Rachat Alijem był wysokiej rangi kazachskim politykiem i dyplomatą, według austriackich służb popełnił samobójstwo będąc w areszcie w Wiedniu w lutym 2015 roku. Trafił tam na wniosek Kazachstanu, który domagał się jego ekstradycji. W ojczyźnie został oskarżony m.in. o korupcję na dużą skalę.  W 2007 roku skłócił się ze swoim teściem, a po rozwodzie z Darigą uciekł za granicę.

Ajsułtan jest absolwentem Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, po powrocie do Kazachstanu wylądował w kazachstańskim odpowiedniku rosyjskiego GRU (wywiad wojskowy). W 2017 był wiceprzewodniczącym Kazachskiego Związku Piłki Nożnej.