Na pomysł podczas szkolenia wpadła lekarka Farah Roslan. Jak powiedziała muzułmanka, cytowana przez BBC, to efekt obaw związanych z ryzykiem infekcji przy używaniu przez nią hidżabu noszonego na co dzień. Kobieta ma nadzieję, że rozwiązanie zostanie wprowadzone ne terenie całej Wielkiej Brytanii, ale NHS England uzależnia to od indywidualnych decyzji placówek medycznych.

- Przez cały dzień używałam (tego samego hidżabu), przez co oczywiście nie był on czysty i idealny - tłumaczyła Roslan. Nie czuła się także dobrze, gdy musiała go zdejmować, poszukała więc pomysłu na znalezienie złotego środka między ubiorem, związanym z wyznawaną przez nią religią, a „pasją” bycia na sali operacyjnej.

Pochodząca z Malezji Roslan właśnie w swojej ojczyźnie szukała odpowiedniego pomysłu, zanim opracowała projekt i testowała swój wynalazek. - Jestem naprawdę szczęśliwa i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, czy możemy wprowadzić to na szczeblu krajowym - powiedziała BBC.

University Hospitals of Derby i Burton NHS Trust poinformowały, że sterylne hidżaby są dostępne do użytku już od początku grudnia.