W połowie lutego w Rosji potwierdzono siedem przypadków zakażenia wirusem ptasiej grypy H5N8 u ludzi. - Wirus jest w stanie przenosić się z ptaków na ludzi, pokonał barierę międzygatunkową - poinformowała Anna Popowa, szefowa Rospotrebnadzoru.

Wirus został wykryty u siedmiu pracowników fermy drobiu na południu Rosji. W grudniu 2020 zarejestrowano na tym terenie ognisko ptasiej grypy w populacji ptaków.

Inny szczep ptasiej grypy, H1N1, który szybko rozprzestrzeniał się wśród ludzi na całym świecie, doprowadził WHO do ogłoszenia pandemii grypy w latach 2009-2010. Wybuch epidemii okazał się łagodny wśród ludzi, ale śmiertelny wśród drobiu.

Popowa poinformowała, że żadna z zakażonych osób nie wykazywała objawów choroby. - W oparciu o obecnie dostępne informacje, ryzyko przeniesienia choroby z człowieka na człowieka pozostaje niskie - ogłoszono.

WHO odradza jakiekolwiek specjalne badania podróżnych w punktach wjazdu lub ograniczenia w podróży lub handlu z Rosją.

Ogniska szczepu H5N8 odnotowano w ubiegłym roku u drobiu lub dzikich ptaków w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechach, Egipcie, Niemczech, na Węgrzech, w Iraku, Japonii, Kazachstanie, Holandii, Polsce, Rumunii i Rosji, według WHO.