W serwisie Google Maps istnieje funkcja umożliwiająca internautom ocenę obiektów turystycznych. Jak informuje „The Guardian", pod stroną muzeum Auschwitz znaleziono 153 antysemickie wpisy. W niektórych komentarzach pochwalano Hitlera i Holokaust. „Heil Hitler”, „Szkoda, że ??SS zostało rozwiązane tak dawno temu” czy „Dobre miejsce, do którego należy się udać, jeśli się szybko schudnąć” - to tylko część z "recenzji", które pojawiły się pod stroną muzeum Auschwitz.
„The Guardian” zwraca uwagę, że część komentarzy znajdowała się w serwisie od lat i podkreśla, że firma Google zwlekała z ich usunięciem. Choć antysemickie wpisy zostały zgłoszone, po upływie doby większość z nich wciąż była widoczna. Dopiero gdy dziennik zwrócił uwagę na problem i zaczął zadawać Google pytania, komentarze zniknęły.
Firma przyznaje, że musi poprawić sprawność swoich działań w tym zakresie. Jej rzecznik zapewnił, że „jest zbulwersowany tymi recenzjami oraz że firma podejmuje działania w celu usunięcia treści i zapobiegania dalszym nadużyciom”. ”Mamy jasną politykę, zabraniającą obraźliwych i fałszywych recenzji. Pracujemy 24 godziny na dobę, monitorując serwis Google Maps. Zdajemy sobie sprawę, że w tym przypadku musimy się poprawić. Działamy, aby poprawić nasze systemy detekcji" - zaznaczono.
Rzecznik muzeum Auschwitz podkreślił, że placówka „od dawna była celem antysemitów”. - Z naszego doświadczenia niestety wynika, że ??w wielu przypadkach różne niepokojące, antysemickie komentarze często nie są usuwane po zgłoszeniu, ponieważ „nie naruszają przepisów” - powiedział. - Te komentarze są obrzydliwe. Google musi wziąć odpowiedzialność za szerzenie nienawiści w ich witrynie i podjąć kroki w celu monitorowania i usuwania takich odrażających treści oraz ulepszania i zmiany ich moderacji i zasad - dodała Karen Pollock, dyrektor naczelna Holocaust Educational Trust.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zostało utworzone w 1947 roku staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania pozostałości po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II – Birkenau, wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, około 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych.