Urodzony w Wielkiej Brytanii amerykański biznesmen z branży technologicznej John McAfee został w środę znaleziony martwy w więzieniu w Barcelonie. Wcześniej tego samego dnia hiszpański Sąd Najwyższy wyraził zgodę na ekstradycję McAfee'ego do Stanów Zjednoczonych.

Rzeczniczka katalońskiego Departamentu Sprawiedliwości powiedziała, że wygląda na to, iż mężczyzna popełnił samobójstwo. Przyczynę zgonu ma wyjaśnić sekcja zwłok. W więzieniu wszczęto wewnętrzne dochodzenie.

Agencja Reutera podała, że McAfee dzielił celę z innym współwięźniem, ale w momencie śmierci był sam.

Prawnik McAfee'ego Javier Villalba powiedział, że wygląda na to, że twórca pierwszego komercyjnego oprogramowania antywirusowego powiesił się w akcie rozpaczy wywołanej dziewięcioma miesiącami spędzonymi w więzieniu.

- Miałem z nim stały kontakt telefoniczny - powiedział Reuterowi Villalba.

Dodał, że McAfee "w żadnym momencie" nie okazywał, by był "szczególnie zmartwiony". - Nie dał żadnego sygnału, który mogły pozwolić nam pomyśleć, że może do tego (samobójstwa - red.) dojść - zaznaczył.

Prawnik wyznał, że czuł ból i gniew, ponieważ - jak dodał - nie było uzasadnienia, by przetrzymywać McAfee'ego w więzieniu.

John McAfee został zatrzymany w październiku 2020 r. na lotnisku w Barcelonie. Biznesmen od lat uciekał przed amerykańskimi władzami. W stanie Tennessee miał być sądzony w związku z zarzutem niepłacenia podatków, w Nowym Jorku został oskarżony o oszustwo w związku z kryptowalutami.

"Jest mi tu dobrze. Mam przyjaciół. Jedzenie jest dobre. Wszystko jest dobrze. Wiedzcie, że jeśli się powieszę, jak Epstein, to nie będzie moja wina" - napisał McAfee w mediach społecznościowych krótko po zatrzymaniu.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

We wpisie odniósł się do śmierci Jeffreya Epsteina, który w sierpniu 2019 r. został znaleziony martwy w celi więzienia w Nowym Jorku.

W kwietniu 2021 r. McAfee skarżył się, że ma jedynie ograniczony kontakt z ludźmi i żadnej ucieczki przed "samotnością i pustką".