Studenci z duszpasterstwa akademickiego Beczka i ich opiekun o. Adam Szustak chcą przypomnieć, że poszczenie i wyrzeczenia nie mają oznaczać obnoszenia się ze smutkiem. Stąd pomysł akcji "Zróbmy się na post", której towarzyszą zdjęcia oraz plakaty pięknych dziewcząt i przystojnych chłopców dostępne na stronie internetowej Beczki. Dołączono do nich słowa Jezusa: "Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy przybierają wygląd ponury. Ty zaś, kiedy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz" (Mt, 6, 16-18).
– Oczywiście, jest w akcji zachęcającej do pięknego wyglądu w czasie postu pewien element prowokacji, który ma zainteresować i przyciągnąć zwłaszcza ludzi młodych – przyznaje o. Szustak. – Generalnie jednak chodzi o odpowiednie przeżycie tego okresu, sens wyrzeczeń. A Kościół od ponad 2 tysięcy lat ma sprawdzone sposoby przeżywania tego szczególnego czasu, tylko niektóre wydają się dziś nieco zmurszałe.
– To nasz duszpasterz zaproponował, żebym przygotowała te fotografie. Są na nich ludzie z duszpasterstwa i nasze własne ubrania – zapewnia autorka zdjęć Ania Gawlak, studentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Pokazujemy, że można pościć z radością i godnością, bez sztucznego smutku i hipokryzji. Poszczę dla Boga – zapewnia, ale zaznacza, że nie zamierza się przesadnie stroić.
Informacje o akcji zostały już rozesłane do wielu ośrodków duszpasterskich, wspólnot dominikańskich i diecezji. – Na Facebooku gotowość przyłączenia się do akcji zadeklarowało już ok. 3000 osób – mówi Gawlak.
Majka Giołbas z dominikańskiej Beczki, studentka IV roku geodezji i kartografii Akademii Górniczo-Hutniczej, ma nadzieję, iż wielkopostny pomysł trafi do wielu ludzi niezwiązanych z duszpasterstwem. – Być może plakaty informujące o akcji pojawią się nie tylko wokół kościoła, ale i w mieście, jeśli będą na to środki. Już zresztą w czasie adwentu mieliśmy podobną inicjatywę – staraliśmy się odświeżyć modlitwę różańcową – opowiada.