O śmierci kobiety poinformowała klinika w Celeveland, w której w 2008 r. dokonano przeszczepu. Connie Culp zmarła w środę w Ohio w wyniku komplikacji po infekcji niezwiązanej z transplantacją.

- To była niezwykle odważna, pełna życia kobieta. Była inspiracją dla nas wszystkich - powiedział cytowany przez agencję AP dr Frank Papay, dyrektor instytutu dermatologii i chirurgii plastycznej Cleveland Clinic, który był członkiem zespołu operującego Connie Culp w 2008 r.

Jak podkreślił, spośród pacjentów po przeszczepie twarzy Culp żyła najdłużej, co świadczy o jej sile. - Była wielką pionierką. Jej decyzja, by poddać się temu pod pewnym względami niewdzięcznemu zabiegowi była jej darem dla ludzkości - mówił Papay.

W 2004 r. Connie Culp padła ofiarą ataku ze strony swego męża, który planował zabić najpierw ją, a później siebie. Skazany, mężczyzna spędził siedem lat w więzieniu. Na skutek postrzału twarz kobiety uległa znacznemu okaleczeniu.

Culp przeszła 30 operacji, które miały ułatwić jej życie. Lekarze odtworzyli jej kości policzkowe i szczękę. Mimo wysiłków specjalistów, kobieta nie była w stanie jeść stałych pokarmów ani samodzielnie oddychać, nie odzyskała także węchu.

W grudniu 2008 r. Connie Culp poddała się trwającemu 22 godziny zabiegowi, podczas którego lekarze zastąpili 80 proc. jej twarzy kośćmi, mięśniami, nerwami i skórą pobranymi od dawcy. Była to czwarta transplantacja twarzy na świecie i pierwsza o tak dużym zakresie. Operacji dokonał ośmioosobowy zespół lekarzy pod kierunkiem dr Marii Siemionow, urodzonej w Krotoszynie absolwentki Akademii Medycznej w Poznaniu.

Po operacji Connie Culp mogła mówić i uśmiechać się, odzyskała także węch i smak.

Po zabiegu Connie Culp wielokrotnie wypowiadała się w mediach, apelując o wyrażanie zgody na zostanie dawcą organów do przeszczepów.

W 2009 r. dr Maria Siemionow za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chirurgii plastycznej została przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły