W porcie Ekomarina w Giżycku na Mazurach utonął 33-letni mężczyzna. Pływał ze znajomymi na jachcie. Nad ranem załoga zauważyła, że nie ma go w łodzi. Później odnaleziono jego ciało. Mężczyzna w nocy prawdopodobnie pił alkohol. Potwierdzi to sekcja zwłok.

Do innego, nie mniej tragicznego wypadku doszło w piątek wieczorem nad zalewem w Nieliszu pod Zamościem. Tam dwóch młodych mężczyzn w wieku 22 i 23 lata najpierw spożywało alkohol, potem starą metalową łódką znalezioną na brzegu zbiornika wypłynęli w głąb zalewu. Za wiosła służyły im kawałki znalezionego przy brzegu eternitu.

Pomimo, że łódź nabierała wody mężczyźni płynęli dalej, próbując rękoma wybierać wodę. - W pewnym momencie łódka poszła na dno, a młodzieńcy znaleźli się pod lustrem zalewu.

- Jednego z tonących 22-latka uratowali świadkowie, drugiego nie udało się odnaleźć, ani w piątek, ani w sobotę – mówią lubelscy policjanci. Dodają, że lekkomyślność, brak rozsądku i alkohol to prawdopodobne przyczyny tego wypadku.

Do kolejnej tragedii doszło w Nowej Pasłęce w województwie warmińsko-mazurskim. W rzece utonął 58-latek z Gliwic. Wpadł do rzeki podczas zabawy w Domu Rybaka.

Na ratunek ruszył mu inny mężczyzna. Nie udało mu się jednak pomóc tonącemu, a sam z objawami głębokiej hipotermii trafił do szpitala. W czasie majówki na Mazurach policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych sterników.

Z kolei w Elblągu przy ul. Oliwskiej 14- i 15-latek tarzali się w rzece Kumiela. Jednego z nich na brzeg wyciągnął przechodzący obok mężczyzna, który też wezwał pomoc. Drugiego nastolatka z wody wyciągnęli policjanci. Nastolatkowie byli prawdopodobnie pod wpływem środków odurzających. Sprawę bada policja.

Apeluje ona o rozsądek nad wodą. - Coraz cieplejsza aura sprzyjać będzie wypoczynkowi nad wodą. Apelujemy do wszystkich o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest korzystanie z kąpieli bądź sprzętu pływającego pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji nietrudno o nieszczęście – mówią lubelscy policjanci.