Szwecja: Szpital pomoże zgwałconym mężczyznom

Szpital w Sztokholmie uruchomił pierwszy w tym kraju oddział, który ma udzielać pomocy zgwałconym mężczyznom. Pierwsi pacjenci trafią do niego jesienią.

Aktualizacja: 19.06.2015 08:55 Publikacja: 19.06.2015 08:00

Szpital Södersjukhuset

Szpital Södersjukhuset

Foto: Flickr

W szpitalu Södersjukhuset działa już klinika udzielająca pomocy kobietom, które były ofiarą napaści seksualnej. Rocznie z pomocy oferowanej przez placówkę korzysta od 600 do 700 kobiet.

Teraz władze szpitala ogłosiły, że od października placówka zacznie udzielać specjalistycznej pomocy również męskim ofiarom przemocy na tle seksualnym.

W 2014 roku w całej Szwecji odnotowano 370 przypadków napaści seksualnych, których ofiarami byli mężczyźni i chłopcy - wynika z danych Szwedzkiej Rady Narodowej ds. Zapobiegania Przestępstwom. Nieoficjalnie mówi się jednak o znacznie większej liczbie przypadków przemocy seksualnej wobec mężczyzn.

- Według powszechnej opinii mężczyzna nie może zostać zgwałcony - zauważyła Lotti Helström, jedna z lekarek pracujących w szpitalu. Tymczasem, jak dodała, w rzeczywistości jest inaczej a mężczyźni, którzy padają ofiarą gwałtu, mogą cierpieć z tego powodu znacznie bardziej niż kobiety. - Badania wykazały, że skutki gwałtu - zarówno psychiczne, jak i fizyczne, są dotkliwsze dla mężczyzn - tłumaczyła zwracając uwagę, że kwestia gwałtów na mężczyznach pozostaje tematem tabu.

Helström zwróciła również uwagę, że w przypadku gwałtu na mężczyźnie napastnikiem znacznie częściej niż kobieta jest inny mężczyzna, co sprawia, że ofiara bardzo często ma w późniejszym życiu kłopot ze swoją tożsamością płciową.

Szwecja jest krajem, w którym odsetek gwałtów jest najwyższy w Europie.

Społeczeństwo
Alarmujące dane z Wielkiej Brytanii o woreczkach nikotynowych. Najnowsze wyniki badań dotyczą dzieci
Społeczeństwo
Gwardia Narodowa na ulicach Los Angeles. Protesty przeciwko polityce Donalda Trumpa ws. migracji
Społeczeństwo
Protesty w Los Angeles, Trump wysyła Gwardię Narodową. Gubernator: Chce widowiska
Społeczeństwo
Już nie USA i nawet nie Ukraina. Kogo Rosjanie uważają za głównego wroga?
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Społeczeństwo
Francja wydaje wojnę pornografii. Serwisy dla dorosłych protestują