Katedra Notre Dame ponownie otwarta. „To, co niemożliwe, stało się możliwe” (WIDEO)

Wielkie narody mogą osiągnąć to, co wydaje się niemożliwe – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas ponownego otwarcia paryskiej katedry Notre Dame.

Publikacja: 07.12.2024 20:07

Katedra Notre Dame ponownie otwarta. „To, co niemożliwe, stało się możliwe” (WIDEO)

Foto: Ludovic MARIN / POOL / AFP

rbi

Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich trzykrotnie uderzył pastorałem w drzwi katedry Notre Dame, a w odpowiedzi odśpiewano psalm. Tak rozpoczęła się ceremonia ponownego otwarcia nowo odrestaurowanej katedry. Kilka minut wcześniej w katedrze rozległy się dzwony, a prezydent Francji Emmanuel Macron powitał gości, w tym prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa. Podczas przemówienia mówił m.in. o „wdzięczności narodu francuskiego” za odbudowę Notre Dame.

Ciekawostką ceremonii była obecność prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa i jego spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Rektor Notre Dame, ks. Olivier Ribadeau Dumas stwierdził, że katedra to „coś więcej niż tylko francuski zabytek” i skarb światowego dziedzictwa kulturowego. – Katedra jest wspaniałym symbolem jedności – powiedział. – To znak nadziei, bo to, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe – dodał.

Foto: Christophe PETIT TESSON / POOL / AFP

Świątynię odbudowano w pięć i pół roku po ogromnym pożarze, który doprowadził do zamknięcia gotyckiego zabytku. 860-letni budynek został odrestaurowany, otrzymał nową iglicę i sklepienie krzyżowo-żebrowe. Przypory i kamienne rzeźby powróciły do ​​ dawnej świetności, a dekoracje z białego kamienia i złota ponownie lśnią.

Foto: Ludovic MARIN / POOL / AFP

Ciekawostką ceremonii była obecność prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa i jego spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Elizejskim. Zełenski dołączył do przybyłych na wieczorną ceremonię: brytyjskiego księcia Williama, włoskiej premier Giorgii Meloni oraz byłych prezydentów Francji Francois Hollande'a i Nicolasa Sarkozy'ego. Polskę na ceremonii reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Foto: Ludovic MARIN / POOL / AFP

Pożar katedry Notre Dame

Wieczorem 15 kwietnia 2019 r. w katedrze wybuchł pożar. Pierwszy sygnał o zagrożeniu pojawił się na monitorach siedzących na poziomie ulicy strażników o 18:15 w poniedziałek. Ale system nie zadziałał: wskazał fałszywe miejsce pożaru. Dopiero po dwudziestu minutach, gdy słup ognia sięgał trzech metrów i był widoczny z ulicy, strażnicy wsiedli do windy i wjechali pod strop katedry. Wtedy było już jednak za późno: żywioł rozprzestrzeniał się z niezwykłą siłą.

Czytaj więcej

Pożar katedry Notre Dame ugaszony. Konstrukcja budynku uratowana

– Tego dnia cała planeta była w szoku – powiedział Macron przed ceremonią. – Szok związany z ponownym otwarciem będzie – wierzę i chcę wierzyć – równie silny jak ten podczas pożaru, ale będzie to szok nadziei – dodał..

Przyszli zwiedzający mogą już zarezerwować bezpłatny bilet online na stronie internetowej Katedry. Jednak w sobotę wszystkie bilety najbliższe dni zostały wyprzedane – głosi komunikat na stronie.

Wizyty grupowe w Notre Dame rozpoczną się w lutym 2025 r.

Wizyty grupowe dla grup wyznaniowych będą możliwe od lutego, a od 9 czerwca dla turystów z przewodnikami. Kościół katolicki przewiduje, że katedrę odwiedzi co roku 15 milionów gości.– Notre Dame to coś więcej niż pomnik paryski czy francuski. To także pomnik uniwersalny – powiedział historyk Damien Berne.

Czytaj więcej

Notre Dame otwiera podwoje: choć jedna dobra wiadomość z Francji

– To punkt orientacyjny, emblemat i punkt odniesienia, który dodaje otuchy w zglobalizowanym świecie, w którym wszystko stale ewoluuje – powiedział Berne, członek rady naukowej ds. odbudowy.

Na renowację zebrano ponad 840 mln euro z całego świata

Pierwszy kamień pod katedrę położono w 1163 r., a budowę kontynuowano przez większą część następnego stulecia. Główne renowacje i uzupełnienia przeprowadzono w XVII i XVIII wieku.

Symbolem Paryża i Francji uczynił katedrę Victor Hugo, który wykorzystał ją jako scenerię swojej powieści z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”. Quasimodo, główny bohater, był przedstawiany w hollywoodzkich filmach, animowanej adaptacji Disneya i musicalach. Na renowację zebrano ponad 840 mln euro z całego świata.

Społeczeństwo
Szwecja coraz mniej atrakcyjna dla azylantów. Skazani mogą stracić prawo pobytu w kraju
Społeczeństwo
Słowacja chce rozprawić się z niedźwiedziami. Kilkaset zwierząt do odstrzału
Społeczeństwo
Zatrzymano obywatela USA, który nielegalnie przekroczył granicę Litwy z Białorusią
Społeczeństwo
Włochy: Kryzys się pogłębia. Od 2014 roku „zniknęło” 1,9 mln mieszkańców kraju
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wspomnienie
Richard Chamberlain nie żyje. Aktor zmarł w wieku 90 lat